Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Nie wszyscy dostaną tyle samo pieniędzy

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? To informacja szczególnie istotna w czasie pandemii koronawirusa, kiedy rodzice często muszą zostawać w domu ze swoimi dziećmi. Na zasiłku dostaną mniej pieniędzy, niż gdyby pracowali, jednak ta kwota dla każdego jest inna.

Zasiłek opiekuńczy, od czasu początku pandemii COVID-19 jest świadczeniem, z którego rodzice są zmuszeni bardzo często korzystać np. z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły z powodu kwarantanny etc. Kiedy okazuje się, że muszą zostać z dzieckiem w domu, zaczynają się zastanawiać, ile wynosi zasiłek opiekuńczy.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? I komu przysługuje?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje płatnikom składek ZUS (chodzi konkretnie o ubezpieczenie chorobowe). Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie ZUS-u, z zasiłku opiekuńczego można skorzystać, gdy opiekujemy się dzieckiem do ósmego roku życia, ale nie możemy wykonywać pracy z powodu:

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]
  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których  dziecko uczęszcza,
  • konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej,
  • choroby niani (z którą mamy zawartą umowę uaktywniającą), lub dziennego opiekuna, którzy opiekują się dzieckiem,
  • porodu lub choroby małżonka, lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, a poród lub choroba uniemożliwia tę opiekę,
  • pobytu w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także na dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło osiemnastego roku życia, gdy wystąpi jeden z poniższych przypadków:

  • poród lub choroba małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,
  • pobyt w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Opieka na dziecko COVID. Można z niej skorzystać w trzech przypadkachOpieka na dziecko COVID. Można z niej skorzystać w trzech przypadkach

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy nie ma stałej kwoty, jednakowej dla wszystkich. Jego wysokość zależy od naszych dochodów. Jak czytamy na stronie ZUS-u:

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawujesz opiekę, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Jak dostać zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć wniosek na druku: 

  • Z-15A (opieka nad dzieckiem)  
  • Z-15B – (opieka nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny)

Oba te druki są do pobrania na stronie ZUS-u. Jednocześnie pracodawca (płatnik składek) powinien otrzymać stosowne zwolnienie lekarskie. Teraz zwolnienia lekarskie są już wystawiane elektronicznie, automatycznie są wysyłane do pracodawcy, więc nie trzeba już samodzielnie dostarczać ich do kadr. 

Więcej o: