Dla osób wierzących chrzest jest najważniejszym sakramentem i emocjonującym przeżyciem dla całej rodziny. W dniu uroczystości rodzice często przygotowują przyjęcie, na które zapraszają gości. Okazje się jednak, że przed wydarzeniem trzeba dopełnić pewnych formalności.
Chęć ochrzczenia dziecka powinno się zgłosić kapłanowi około dwóch miesięcy przed uroczystością. Do sporządzenia aktu chrztu potrzebne są: dokumenty potwierdzające tożsamość matki i ojca (czyli na przykład dowody osobiste), akt urodzenia dziecka, dokumenty potwierdzające tożsamość matki i ojca (czyli na przykład dowody osobiste).
Chociaż rodziców chrzestnych wybierają rodzice, muszą oni spełnić wymogi Kościoła Katolickiego. Matka chrzestna i ojciec chrzestni powinni mieć ukończone 16 lat, otrzymać sakrament bierzmowania i być wyznania katolickiego. Jako że do najważniejszych zadań rodzica chrzestnego będzie należała pomoc w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej, parafia może wymagać od niego zaświadczenia potwierdzającego, że jest praktykującym katolikiem. Bywa jednak, że w konkretnych parafiach obowiązują również inne wymagania. W zeszłym roku pisaliśmy o diecezji płockiej, w której przyszli ojciec i matka chrzestni muszą zadeklarować m.in. że uczestniczą w niedzielnej przy świętej i prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką (nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, nie podlegają "żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem".
Temat wymogów dla rodziców chrzestnych budzi silne emocje wśród wielu osób. Pod artykułem na stronie na Facebooku edziecko.pl pojawiły się liczne komentarze od internautów.
Jestem wierzący ale już w chwili jak wprowadzono religię do szkoły wiedziałem, że powoli ludzie odejdą od kościoła. Ogromne wymagania w szkołach powoduje, że młodzież kojarzy religię z przymusem. To nie te czasy gdy wystarczyło postraszyć piekłem ciemny lud i wystarczyło
To ciężko będzie znaleźć chrzestnych
Kościół sam zniechęca wiernych wygórowanymi wymaganiami odnoście chrztów, ślubów, bierzmowań i komunii
Każdy powinien mieć możliwość samemu sobie wybrać religię
Cennik wywieszają na drzwiach, wymagania jak stąd do Ameryki… zniechęcają już na starcie. A później zdziwieni, że dzieci po Pierwszej Komunii Świętej często mają na tyle dość, że już nie chcą w tym uczestniczyć
- pisali.