Wynagrodzenie uczniów czerwiec 2021. Osoby nieletnie mogą znaleźć pracę na wakacje, ale na określonych zasadach

Wynagrodzenie uczniów za czerwiec, lipiec i sierpień może być szczególnie istotne dla dzieci i młodzieży potrzebujących zastrzyku gotówki. Wakacyjna praca jest możliwa dla osób poniżej 18. roku życia. Istotne są jednak pewne kwestie.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 wypadło w piątek 25 czerwca, a wakacje potrwają aż do środy 1 września. Dla niektórych letnie wolne jest przede wszystkim okazją do odpoczynku od zajęć lekcyjnych i nabrania sił do nauki. Są jednak osoby, które zamierzają wykorzystać ten czas w inny sposób. Mowa tu o młodzieży gotowej do podjęcia dodatkowej pracy, dzięki której nabierze doświadczenia i odłoży pieniądze. Okazuje się, że w Polsce można zatrudnić osobę poniżej 18. roku życia, ale na określonych zasadach.

Wynagrodzenie uczniów czerwiec 2021

W świetle prawa pracownik młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18. W Polsce pracodawca może zatrudnić młodzież, która skończyła 15 lat, co najmniej ośmioletnią szkolę podstawową i posiada świadectwo lekarskie potwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu. Młodociany musi przejść wstępne badania lekarskie przed przyjęciem do pracy oraz badania okresowe i kontrolne w czasie zatrudnienia. Jeżeli lekarz orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego, pracodawca musi zmienić mu rodzaj pracy. Jeśli nie będzie takiej możliwości, to powinien niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie młodocianemu pracownikowi opieki i pomocy niezbędnej do przystosowania do właściwego wykonywania pracy.

Odwiedziny noworodkaTata sformułował zasady dla odwiedzających noworodka. Rodzice komentują: "Racja. Dziecko to nie okaz"

Zobacz wideo Na czym będzie polegała loteria narodowa? "Będą cztery szanse"

Pracownik młodociany nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę. Pracodawca nie może też zatrudnić takiej osoby w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, czyli pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00. Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę. Pracodawca nie może zatrudniać młodocianego przy pracach wzbronionych, chyba że młodociany ma powyżej 16 lat i wykonywanie takiej pracy jest potrzebne do jego przygotowania zawodowego.

Szczegółowe zasady, na których można zatrudnić osobę poniżej 18. roku życia wypisano na stronie rządowej gov.pl. Wśród najpopularniejszych prac dla osób niepełnoletnich wymienia się: pracę w restauracji, lodziarni, kawiarni lub fast foodzie, pracę w sklepie (wykładanie towaru i inwentaryzacja), rozdawanie ulotek, opiekę nad zwierzętami, czy pracę przy zborach warzyw i owoców.

Nowy ład - PiSNowy ład PiS gwarantuje rodzicom 12 tys. zł na dziecko. Będą mogli wybrać, w jakiej formie dostaną pieniądze

Więcej o: