Jak zrealizować bon turystyczny? Zastrzyk gotówki na wakacje dla rodziców dostępny od ręki

Wakacje już czuć w powietrzu. Uczniowie chodzą do szkół tylko jeszcze przez dwa dni, a rodzice planują urlopy. Wszyscy, którzy planują wypoczynek w Polsce, mogą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego. Jak to zrobić? Jak zrealizować bon turystyczny?

Jak zrealizować bon turystyczny? 500 zł na wakacje dla każdego dziecka

Przypomnijmy:

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku  pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej.

- tłumaczy komunikat na stronie gov.pl.

Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. Każdemu dziecku przysługuje 500 zł. Rodzina z dwójką dzieci dostanie więc 1000 zł na wakacje.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- czytamy na stronie zus.pl

Jak zrealizować bon turystyczny? Prosta aktywacja

Bon turystyczny to dla przeciętnej rodziny – z dwójką dzieci – 1000 zł na wakacje. Ale nie dostaniemy tych pieniędzy, jeśli sami się o nie upomnimy. Trzeba pobrać bon. Jak płacić bonem turystycznym? Jak zrealizować bon turystyczny?

Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Dalej trzeba bon wygenerować. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

I ostatnie pytanie - jak zrealizować bon turystyczny? To pięć łatwych kroków:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: