Lunatykowanie u dzieci. "Córka wstała w środku nocy i szukała przejścia w ścianie"

Lunatykowanie u niektórych dzieci sprowadza się do siadania na łóżku. Inne okrążają jednak cały dom, mówią i podnoszą różne przedmioty. Zaskoczeni rodzice często nie wiedzą, jak reagować.

Somnambulizm potocznie nazywany lunatkowaniem jest zaburzeniem polegającym na pojawieniu się w czasie snu aktywności o charakterze automatycznym. Zdecydowanie częściej występuje u dzieci, niż u osób dorosłych. Osoba lunatykująca siada na łóżku, rozgląda się, chodzi, mówi, a jej oczy są często otwarte.

Lunatykowanie u dzieci

Córka miała siedem lat, kiedy zaczęła lunatykować. Wstawała, chodziła po mieszkaniu, mówiła, ale nie była w stanie odpowiedzieć na żadne pytanie. Tak, jakby zaczynała zadanie, ale nie potrafiła go skończyć. Szukała przejścia w ścianie i mówiła, że musi wyjść, ale nie potrafiła określić gdzie. Następnego ranka nic nie pamiętała. Z czasem z tego wyrosła

- wspomina jedna z mam w rozmowie z portalem edziecko.pl.

Młodszy brat kolegi lunatykował. Odkryli to, gdy wyjechali na wakacje. Wynajęli domek letniskowy nad jeziorem. Chłopiec wyszedł przed budynek i krążył wokół zupełnie nieświadomy tego, co robi

- mówi inna internautka.

Po chłodnym końcu czerwca nadszedł długo oczekiwany upalny weekend. Jak można się było spodziewać, cieplejsze dni wielu lublinian postanowiło spędzić nad wodą. Rodzice z dziećmi chętnie wybrali się na otwarty niedawno Słoneczny Wrotków. Tam do dyspozycji jest pięć basenów rekreacyjnych o różnych głębokościach i rozmiarach, wodny plac zabaw, boisko do siatkówki, wyspa piratów dla dzieci i zjeżdżalnie: 100-metrowa 'anakonda', trójtorowa zjeżdżalnia rodzinna oraz zjeżdżalnia 'cebula'. Obiekt MOSiR-u działa od początku wakacji, ale przez złą pogodę i niskie temperatury był chwilowo zamknięty. Ponowne otwarcie nastąpiło na początku tego tygodnia. Tuż obok basenów na chętnych czekają inne atrakcje, np. wypożyczalnia sprzętu wodnego i rekreacyjnego, urządzenia do ćwiczeń i plaża.Jak zrealizować bon turystyczny? Zastrzyk gotówki na wakacje dla rodziców dostępny od ręki

Zobacz wideo Dzień Ojca. Wojciech Szczęsny bawi się z Liamem

Okazuje się, że lunatykowanie u dzieci jest znacznie bardziej powszechne, niż u osób dorosłych. Skłonność do lunatykowania jest dziedziczna, więc jeżeli ktoś z krewnych lunatykował, jest większe ryzyko wystąpienia lunatyzmu u dzieci. Wśród innych czynników, które mogą wywołać epizody lunatykowania u dzieci wymienia się nieregulowany stres, sen, przyjmowanie niektórych leków, zmęczenie, chorobę lub gorączkę.

Zazwyczaj epizody lunatyczne występują w ciągu pierwszych godzin po zaśnięciu (np. po dwóch godzinach). Dzieje się tak wskutek niewłaściwego proces wybudzenia organizmu z głębokiej fazy snu, czego przyczyną jest nieprawidłowe działanie odpowiedzialnych za zapadanie sen i wybudzanie neuronów serotoninergicznych. Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzenie we śnie nie wymaga leczenia, o ile dziecko nie lunatykuje zbyt często, lub gdy we śnie nie robi rzeczy, które są dla niego niebezpieczne. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli rodzice zauważą, że dziecko zaczyna lunatykować, powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Upewnić się, że w pokoju nie ma ostrych przedmiotów, czy porozrzucanych zabawek. Natomiast jeżeli pokój pociechy znajduje się na piętrze, powinni zablokować mu dostęp do schodów. Należy również zadbać o higienę snu dziecka, dopilnować, aby chodziło spać zrelaksowane, najlepiej o stałych porach.

Imiona dla dziewczynek 2021Imiona dla dziewczynek 2021. Rodzice wybierają imiona sprzed wieków. Królują "młoda", "lilia" i "mądrość"

Więcej o: