Kiedy składać wniosek o 300 plus 2021? Nadchodzą duże zmiany. Istotny jest jeden termin

Program "Dobry Start" gwarantuje jednorazowo 300 zł wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Niebawem w przyznawaniu świadczenia zajda jednak pewne zmiany.

Świadczenie w ramach programu "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkołach, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia. Rodzice mogą skorzystać z 300 plus bez względu na dochód.

Kiedy składać wniosek o 300 plus 2021?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

- czytamy na oficjalnej stronie gov.pl.

Okazuje się jednak, ze podobnie jak w przypadku programu "Rodzina 500 plus", niedługo nadchodzą istotne zmiany w przyznawaniu świadczeń. Główna zmiana dotyczy sposobu składania wniosków. Od 1 lipca 2021 będzie można zrobić to wyłącznie w formie elektronicznej. Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ile na dziecko?Ile na dziecko? 600 zł, a dla dorosłego 1200 zł. Dochód podstawowy dla niektórych rodzin oznacza nawet kilka tysięcy

Zobacz wideo Dzień Ojca. Wojciech Szczęsny bawi się z Liamem

Wprowadzenie konieczności składania wniosków przez internet sprawi, że rząd zaoszczędzi sporo pieniędzy. Zmiany poskutkują redukcją kosztów, a według rządowych wyliczeń 2021-2031 łączne koszty obsługi wyniosą około 15 mln zł. Wprowadzone od 1 lipca 2021 zmiany mają zagwarantować oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

Wnioski o 300 plus podobnie jak w ubiegłych latach można składać w terminie od 1 lipca do 30 listopada  Portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Osoby, które złożą wniosek w lipcu lub sierpniu otrzymają wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli zrobią to jednak w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Chata Miłkowska - agroturystyka popularna zwłaszcza wśród rodzin z dziećmiBezwarunkowy Dochód Podstawowy. Dla rodziny z dwójką dzieci to nawet 3600 zł

Więcej o: