Mama skrytykowana za pudełko śniadaniowe córki. Widzicie tu coś złego? "Nigdy nie narażałabym życia dziecka"

Przygotowała dziecku do przedszkola lunchbox, w którym poza kanapką znalazły się też zdrowe przekąski i jajko. To ostatnie stało się powodem krytyki. Dietetyk wyjaśnia.

Pewna Brytyjka na popularnej grupie Facebook'owej opublikowała zdjęcie pudełka śniadaniowego swojej czteroletniej córki. Znalazły się w nim m.in. kanapki, truskawki, chipsy warzywne, baton musli i jajko na twardo. Na kobietę, która zamieściła fotografię, żeby pochwalić się przygotowanym przez siebie, pełnowartościowym posiłkiem dla dziecka, spadła fala krytyki.

Mama została skrytykowana za posiłek dla córki

Kobieta, która opublikowała zdjęcie przygotowanego przez siebie posiłku, została nazwana lekkomyślną, bo w pudełku znalazło się... jajko ugotowane na twardo. Komentujący jej zdjęcie internauci uważają, że na jajko mogą być uczulone inne dzieci z grupy dziewczynki i bardzo nieodpowiedzialne jest dawanie ich dziecku do przedszkola.

Moja córka ma alergię na jajka, to najczęstsza alergia według naszego alergologa, częstsza niż na orzechy

– napisała jedna z mam.

Jedna z koleżanek mojej córki z przedszkola była tak bardzo uczulona, że nawet gdyby ktoś dotknął orzecha lub jajka, a potem dotknął jej, na skórze pojawiłyby się pręgi

- dodała inna.

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Jajka nie są problemem

Skrytykowana mama postanowiła się bronić i napisała: 

Sugerowali, że nie obchodzą mnie alergie, co nie jest prawdą. Moja córka uwielbia migdały, ale nie daję jej kanapek z masłem orzechowym ze względu na ryzyko alergii. Nie ma problemu z jajkami w przedszkolu córki, jeśli byłby poważny problem, nigdy nie narażałabym życia dziecka

 – czytamy jej słowa na dailymail.co.uk.

Zdaniem dietetyka

Jajka to źródło pełnowartościowego białka, tłuszczu, żelaza, witamin A, D, E oraz witamin z grupy B, ale również choliny, luteiny, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, pełniących szereg ważnych funkcji w organizmie, między innymi wpływając na odporność, wzrok. To dobry zamiennik mięsa w diecie. Jajka mogą być alergizujące dla dzieci, jednak zgodnie z rekomendacjami ESPGHAN 2017, nie jest zasadne, aby eliminować je z diety w ramach profilaktyki wystąpienia alergii.

- mówi Joanna Giza-Gołaszewska, dietetyk Smakfit.pl

Krytyka w sieci nie zawsze słuszna

Użytkownicy mediów społecznościowych często czują się bezkarni w sieci i publikują nieprzemyślane słowa krytyki, które bardzo łatwo mogą dotknąć innych. Mama, która niesłusznie padła ofiarą krytyki z powodu jajka w lunchboxie córki nie zrobiła nic złego, bo w grupie jej dziecka poza alergią na orzechy, u dzieci nie występuje ta na jajka. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.