Jak odebrać bon turystyczny? Jest korzystna zmiana, która cieszy rodziców

Wakacje już czuć w powietrzu. Zakończenie roku odbędzie się planowo - 25 czerwca. A już od soboty rodziny z dziećmi rozpoczynają urlopy. Jest możliwość dużej oszczędności pieniędzy. Wciąż można wykorzystać bon turystyczny. Jak odebrać bon turystyczny?

Jak odebrać bon turystyczny? Dla kogo 500 zł na wakacje?

Przypomnijmy, Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. Mamy więc jeszcze dużo czasu na skorzystanie z dodatkowych pieniędzy. Każdemu dziecku przysługuje 500 zł. Rodzina z dwójką dzieci dostanie więc 1000 zł na wakacje, z trójką 1500 zł. To już konkretna kwota, która odciążyć domowy budżet. Warto też wiedzieć, że dzieci niepełnosprawne dostają więcej.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- czytamy na stronie zus.pl

Koniecznie trzeba wiedzieć też, że w tym roku bon turystyczny przeszedł znaczącą zmianę. Bonem turystycznym zapłacimy już nie tylko za noclegi, lecz także za wszystkie jednodniowe atrakcje. To bardzo korzystna zmiana, która ucieszy wszystkich rodziców.

Jak odebrać bon turystyczny?  Jak aktywować bon?

Pozostaje więc odebrać bon turystyczny. Jak to zrobić? To banalnie prosta procedura.

Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Później trzeba bon turystyczny wygenerować. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak odebrać bon turystyczny? Proste kroki

A żeby płacić bonem turystycznym, warto znać całą procedurę. To kilka prostych działań:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: