Rodziny wielodzietne nie zapłacą podatku? W ich kieszeniach zostanie średnio o 4,1 tys. zł więcej

Chodzi o rodziny z czwórką dzieci i więcej. W ramach programu Polski Ład szykują się zmiany w przepisach podatkowych, które mają z jednej strony zachęcić Polaków do prokreacji, a z drugiej - do powrotu na rynek pracy.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów w naszym kraju jest 60 tys. rodzin wielodzietnych z czwórką i więcej dzieci. Z myślą o nich rząd szykuje zmiany w przepisach podatkowych, które pozwolą im zatrzymać w kieszeniach w sumie 250 mln. Średnio rodzina zaoszczędziłaby wówczas na podatkach 4,1 tys. zł. Planowane zmiany mają zostać wprowadzone w ramach programu Polski Ład

Rodziny wielodzietne zaoszczędzą na podatkach

Jak czytamy na portalu money.pl, koncepcja zwolnienia rodzin wielodzietnych z płacenia podatków narodziła się za sprawą Partii Republikanów. Kamil Bortniczuk, poseł tej partii poinformował, że pomysł został przedstawiony premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i wiceministrowi finansów Piotrowi Patkowskiemu. 

Program jest nowy i mało kto o nim słyszał. Nawet wśród przyjaciół partii nie wszyscy zdążyli wyrobić sobie na jego temat zdanie. Jadwiga Emilewicz, była wicepremier w rządzie PiS, przyznaje, że o pomyśle Republikanów dowiedziała się dopiero w ostatni poniedziałek, po ich kongresie. Poproszona o opinię na jego temat odpowiedziała krótko: "śmiały projekt"

- czytamy na portalu money.pl.

Zobacz wideo Były na Ziemi, zanim pojawiły się na niej dinozaury. "Meduzę" można też zrobić samemu w butelce [PRACOWNIA BRONKA]

Zmiany skierowane do pracujących

Na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle zmiany zostaną wprowadzone. Program ma na celu po pierwsze zachęcenie Polaków do powiększenia swoich rodzin, a z drugiej strony - powrót rodziców na rynek pracy, bo jest skierowany do osób pracujących, a nie tych żyjących ze świadczeń. Planowane zmiany nie przewidują możliwości odpisania od podatku składki zdrowotnej, nie przewidziano też wyższej kwoty wolnej, ani ulgi dla klasy średniej.

Więcej o: