Czy dziecko może pić piwo bezalkoholowe? "Kultura toastowania była zarezerwowana dla dorosłych"

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy mogą pozwolić dziecku wypić piwo bezalkoholowe. Zapominają jednak o wielu kwestiach. "Dzieci chętnie naśladują starszych opiekunów. Bezalkoholowe 'szampany', a dzisiaj napoje typu 'piwo' pośrednio umożliwiają zabawę w dorosłych, a równie istotnie oswajają dziecko z kulturą spożywania alkoholu" - ostrzega psychiatra.

Zbliżają się wakacje, a za oknem upały. Gorąca pogoda zachęca do grillowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W tym okresie zimne piwo często gości na stołach Polaków, chociażby jako dodatek do nadmorskiej rybki lub przy rodzinnym obiedzie w ogrodzie. Na sklepowych półkach oprócz tradycyjnych piw, można znaleźć szereg bezalkoholowych bursztynowych trunków. Niektórzy zastanawiają się, czy tego typu napoje można pozwolić pić dziecku.

Czy dziecko może pić piwo bezalkoholowe?

Nie każdy wie, że w rozumieniu ustawy napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia, zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 proc. objętościowych alkoholu. Oznacza to, że piwo jest w świetle prawa postrzegane jako bezalkoholowe, jeżeli jeśli zawartość alkoholu nie przekracza 0,5 proc. całkowitej objętości. Dlatego ważne jest, aby kierowcy, matki karmiące, czy inne osoby, które nie zamierzają spożywać alkoholu, przed zakupem danego trunku zwróciły uwagę na napisy na etykietach butelek i puszek. W sklepach są zarówno piwa całkowicie pozbawione alkoholu (0 proc.), jak i te, które zachowują jego niewielkie ilości (0,5 proc.).

O to, czy po takie trunki można pozwolić sięgnąć dzieciom zapytaliśmy dr. n. med. Andrzeja Silczuka - psychiatrę, kierownika Zakładu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ekspert zauważył, że chociaż piwo 0 proc. jest jedynie gazowanym napojem imitującym smak piwa, jego spożycie ma także wymiar behawioralny.

Kultura toastowania, stukania się szklankami, podnoszenia pucharów, kufli wraz ze składaniem życzeń do tej pory była zarezerwowana dla dorosłych. Dzieci chętnie naśladują starszych opiekunów. Bezalkoholowe 'szampany', a dzisiaj napoje typu 'piwo' pośrednio umożliwiają zabawę w dorosłych, a równie istotnie oswajają dziecko z kulturą spożywania alkoholu

- zauważa.

Takie zachowanie może kształtować w dziecku niezdrowe nawyki i uczyć go biesiadnego spożywania alkoholu i sięgania po niego przy okazjach społecznych oraz do posiłku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.