Niezabezpieczone zabawki i gadżety w aucie mogą wyrządzić dziecku krzywdę. Jak zadbać o bezpieczeństwo bliskich w podróży?

Kierowcy i pasażerowie nie są świadomi zagrożenia, jakie wynika z obecności nawet drobnych, niezabezpieczonych przedmiotów w aucie. Na niebezpieczeństwo szczególnie narażone są dzieci, które z nudów podczas podróży sięgają po różne zabawki, czy gadżety. Wyjaśniamy, na czym polega zagrożenie i jak ochronić przed nim bliskich.

Podróże bywają dla dzieci i rodziców stresujące. Szczególnie długotrwała jazda autem jest wyzwaniem dla najmłodszych, a dorośli, którzy widzą, jak ich pociechy się niecierpliwią, próbują je czymś zająć, np. dając im różne zabawki, czy gadżety - np. książkę, telefon czy tablet. Takie umilanie podróży najmłodszym może mieć jednak tragiczne skutki.

Wystarczy gwałtowne hamowanie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przedmioty niezabezpieczone w momencie uderzenia nabierają prędkości. Według Instytutu Transportu Samochodowego niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy. Dla przykładu 1 5-litrowa butelka może ważyć 60 kg podczas zderzenia, a smartfon 10 kg. Zatem nawet niepozorne zabawki, czy gadżety mogą wyrządzić dziecku krzywdę.

Efektem zderzenia z przedmiotem np. podczas hamowania mogą być: urazy głowy, stłuczenia lub - w zależności od wagi przedmiotu i prędkości samochodu - poważniejsze obrażenia.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i jednocześnie ich komfort w samochodzie?

Jako rodzic, przed dłuższą jazdą autem, możesz wcześniej opowiedzieć dziecku, dokąd zmierzacie i zaplanować postoje, które będą odbywać się w wyznaczonych momentach podróży. Wówczas dziecko nie będzie tak zmęczone i znudzone długotrwałym przebywaniem w samochodzie.

Pasażerowie podczas jazdy autem mogą także rozmawiać z pociechą i opowiadać jej ciekawe historie, czy np. śpiewać ulubione piosenki. Warto także skorzystać z bardziej nowoczesnych rozwiązań, jak np. włączenie audiobooka.

Zabezpiecz przedmioty, które mogłyby wyrządzić krzywdę dzieciom

Najmłodsi lubią sami sięgać po wszystko, co tylko przyciągnie ich uwagę. Zatem podczas jazdy autem rodzice powinni zadbać nie tylko o odpowiednie miejsce dla dziecka i zabezpieczenie pasami, lecz także o to, aby żadne przedmioty znajdujące się w aucie nie stanowiły dla nich zagrożenia. Wszelkie przedmioty nieprzymocowane do samochodu powinny być przewożone w schowkach.

Nie trzeba rezygnować z możliwości skorzystania z tabletu, o ile wyposażenie auta zawiera uchwyt do zamontowania go w nagłówku fotela przed dzieckiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu pociecha może np. oglądać bajkę bez ryzyka, że podczas hamowania lub zderzenia urządzenie wyrządzi mu krzywdę.

Polski Kodeks Drogowy niestety nie określa jasno, czy ciężkie lub ostre przedmioty znajdujące się w środku pojazdu powinny być zabezpieczone, lub mocowane ze względu na ryzyko obrażeń osób znajdujących się w pojazdach. Jednak kierowcy, którzy chcą ochronić siebie i bliskich powinni przed podróżą autem sprawdzić jego wnętrze, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku.

Uwagę na konieczność odpowiedniego przewożenia przedmiotów w samochodzie, tak aby uniknąć ich gwałtownego przemieszczania się, zwraca Volvo Car, inicjator kampanii „Tablet jak cegła", która wystartowała 8 czerwca.

"Nasze samochody są pełne praktycznych schowków, które pomieszczą wszystkie niezbędne elementy, które chcemy przewozić w sposób bezpieczny dla podróżnych" - zapewnia Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.