Kiedy zaczynają się wakacje? Do wolnego pozostało kilka dni, a niektórzy już decydują się na małe wagary

To kiedy zaczynają się wakacje zawsze interesuje uczniów, którzy po miesiącach nauki z niecierpliwości wyczekują letnie wolnego. Po wystawieniu ocen wielu z nich pozwala już sobie na odpoczynek.

Rok szkolny 2020/2021 przebiegał w nietypowy sposób i niósł ze sobą wiele wyzwań, którym musieli stawić czoła uczniowie i nauczyciele. Chociaż początkowo zapowiedziano, że od września 2020 roku nastąpi powrót do edukacji zdalnej, pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Z powodu zagrożenia epidemicznego uczniowie musieli przenieść się ze szkół do domów i szybko przystosować do lekcji zdalnych. Przez kolejne miesiące długo wyczekiwano informacji dotyczących powrotu do edukacji stacjonarnej. Wiele osób zaczęło jednak wątpić, że nastąpi on jeszcze w tym roku szkolnym.

Kiedy zaczynają się wakacje?

Ku zaskoczeniu niektórych, na konferencji prasowej 28 kwietnia ogłoszono decyzję o stopniowym powrocie do szkół wszystkich roczników, który nastąpił w maju. Nie wszystkim spodobała się wizja przejścia na edukację stacjonarną przed samym wystawieniem ocen. Uczniowie obawiali się, że nauczyciele wykorzystają okazję do weryfikacji ich wiedzy, będą sprawdzać zeszyty i zapowiedzą wiele sprawdzianów. Możliwość zdobycia dodatkowym stopni była jednak istotna dla osób, które chciały zawalczyć o świadectwo z czerwonym paskiem, oraz dla uczniów, którym groziła ocena niedostateczna na koniec roku.

Zobacz wideo Klaudia Halejcio spędza czas z córeczką

Przypominamy, że zakończenie roku szkolnego 2020/2021 zaplanowano na piątek 25 czerwca. To oznacza, że licząc od piątku 18 czerwca do wakacji został zaledwie tydzień. Ostateczne wystawienie ocen końcowych w większości placówek miało miejsce we wtorek 15 czerwca i niektórzy zastanawiają się, czy po tej dacie mogą zrobić sobie kilka dni wolnego. Okazuje się jednak, że nadal dotyczy ich obowiązek szkolny.

Zgodnie z art. 35 ustawy Prawo Oświatowe (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.) nauka w Polsce jest obowiązkowa do czasu ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Obowiązek szkolny rozpoczyna się wraz z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dane dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej (nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia). Z obowiązku szkolnego wynika, że dziecko pobiera naukę w ramach określonej organizacji roku szkolnego, czyli do dnia oficjalnego zakończenia roku w placówce. Chociaż ostatnie dni przed rozdaniem świadectw są luźne, wiele uczniów kombinuje, aby je pominąć i w tym czasie decyduje się na wagary.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.