Jak wykorzystać bon turystyczny? Możesz zaoszczędzić na urlopie z rodziną

Oficjalne rozpoczęcie wakacji już za tydzień. Uczniowie odbiorą świadectwa, a rodzice będą brać urlop w pracy, aby wspólnie z dziećmi spędzić choć kilka letnich tygodni. Problemem jest często wakacyjny budżet. Nie można więc zapominać o bonie turystycznym. Jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak wykorzystać bon turystyczny? Kto i za co może nim zapłacić?

Na początek przypomnijmy kilka podstawowych informacji. Polski Bon Turystyczny został wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność nie przepadła wraz z końcem wakacji 2020. Wciąż możemy z niego skorzystać, a termin wykorzystania pieniędzy upływa w marcu 2022 roku. Warto już teraz zainteresować się tym, jak wykorzystać bon turystyczny.

Komu należy się bon turystyczny? Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochody rodziców czy sytuację materialną. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon turystyczny w wysokości 500 zł.

Jak wykorzystać bon turystyczny?  Przewodnik krok po kroku

Jak wykorzystać bon turystyczny? Aktywacja i pobranie bonu są bardzo proste. Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Bon turystyczny będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak wykorzystać bon turystyczny? Pięć kroków

Przygotowaliśmy krótką ściągawkę, jak wykorzystać bon turystyczny. Oto kolejne kroki:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem
Więcej o: