Bezwarunkowy dochód podstawowy. U nas 1200 zł, w Niemczech 1200 euro

Bezwarunkowy dochód podstawowy przewiduje wypłatę co miesiąc 1200 zł dla dorosłych i 600 zł dla dzieci. Żeby otrzymać to świadczenie, nie trzeba nawet pracować. Niemcy sprawdzają, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. U nich obywatele otrzymają po 1200 euro.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, inaczej bezwarunkowy dochód gwarantowany to pomysł Państwowego Instytutu Ekonomicznego. Szczegóły Instytut opublikował w swoim raporcie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?", jednak najważniejsze założenie programu to wypłata przez państwo co miesiąc 1200 zł każdemu obywatelowi i 600 zł na dziecko. Nie ma na to wpływ dochód, ani nawet fakt, czy dana osoba pracuje. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy mieliby otrzymać wszyscy. 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - cel świadczenia

Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka

- czytamy w raporcie Państwowego Instytutu Ekonomicznego "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?".

Dochód podstawowy miałby odpowiadać na ewentualne luki obecnie funkcjonującego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej poprzez zapewnienie wypłaty świadczenia każdej osobie bez konieczności wykazywania faktu spełnienia jakichkolwiek warunków

- wyjaśniają w raporcie pomysłodawcy programu. 

Zobacz wideo Żelowy gniotek do walki ze stresem. Pewnie nie wiecie, jak łatwo zrobić go w domu [PRACOWNIA BRONKA]

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy - Niemcy sprawdzają, czy to zadziała

U naszych sąsiadów także trwają rozważania na temat wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Tyle, ze oni poszli dalej i zdecydowali się na eksperyment, który ma sprawdzić, czy program przyniesie pożądane skutki. Za eksperymentem stoi tam stowarzyszenie Mój Dochód Podstawowy oraz Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych.

W ramach eksperymentu wybrano 122 osoby, które przez trzy lata będą dostawać co miesiąc 1200 euro. Raz na pół roku będą musieli wypełnić szczegółową ankietę, która pokaże, jak takie świadczenie wpływa na ich życie. Koszty eksperymentu zostaną pokryte przez 150 tysięcy prywatnych darczyńców.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 1200 zł dla dorosłych i 600 zł dla dzieci. Jest jednak kilka haczykówBezwarunkowy Dochód Podstawowy. 1200 zł dla dorosłych i 600 zł dla dzieci. Jest jednak kilka haczyków

Sprawdzimy, co robią ludzie, którzy przez trzy lata mają zapewnione materialne bezpieczeństwo. Czy wydają te pieniądze, czy odkładają? Czy przestają pracować, czy pracują mniej? Czy stają się bardziej socjalni i dają więcej innym? Wszystko to da się stwierdzić w ramach tego zakrojonego na wielką skalę eksperymentu

- czytamy na łamach dw.com wypowiedź kierownika projektu Juergena Schuppa z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych.

Więcej o: