Lilibet i Archie mają inne nazwisko niż pociechy Williama. Dlaczego dzieci rodzonych braci nazywają się inaczej?

Harry i William są rodzonymi braćmi, jednak ich dzieci noszą inne nazwiska. George, Charlotte i Louis nazywają się inaczej, niż Archie i Lilibet. To niecodzienna sytuacja, ale taką decyzję podjęła sama królowa Elżbieta II.

Niecałe dwa tygodnie temu Meghan Markle i Harry powitali na świecie swoje drugie dziecko. Mały Archie doczekał się siostrzyczki, która została nazwana Lilibet Diana Mountbatten-Windsor. Wybór imienia miał być hołdem złożonym królowej Elżbiecie II, bo w dzieciństwie była tak właśnie nazywana.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Meghan i Harry są niekonsekwentni?

Wybór imienia dla córeczki zaskoczyła opinię publiczną. Z jednej strony Meghan i Harry robią wszystko, żeby możliwie odciąć się od rodziny królewskiej, z drugiej jednak podejmują decyzję, które mają podkreślić, że wciąż są jej członkami. Jednocześnie kontrowersje wzbudza nie samo imię dziewczynki, ale także i jaj nazwisko. Okazuje się bowiem, że dzieci Harry'ego noszą inne nazwisko, niż dzieci jego rodzonego brata - Williama.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Dwaj bracia, dwa nazwiska

Dzieci księcia Williama - George, Charlotte i Louis mają na nazwisko Cambridge (taki tytuł po ślubie z Dianą Spencer otrzymał ich tata). Z kolei Harry w dniu ślubu dostał od królowej tytuł Sussex. Mimo że Harry zrezygnował ze swoich obowiązków, Archie mimo wszystko jest spadkobiercą księstwa Sussex. W oficjalnych dokumentach nazywa się jednak Archie Harrison Mountbatten-Windsor. Sytuacja jest podobna w przypadku małej Lilibet. Odziedziczy ziemie Sussex, ale nie przysługuje jej ten tytuł. Nazywa się Mountbatten-Windsor. Tym samym to królowa Elżbieta II zadecydowała, że jej wnuki będą mieć inne nazwiska. 

Meghan Markle o porodzieMeghan Markle zapłaciła za poród fortunę. Szpital uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w USA

Nazwiska wcale niepotrzebne?

Zasadniczo członkowie rodziny królewskiej, którzy posiadają tytuł księcia lub księżniczki, nie potrzebują nazwisk, posługują się tytułami, w przestrzeni publicznej funkcjonują one wraz z ich imionami. Nie oznacza to, że nazwisk nie potrzebują. Muszą one widnieć w oficjalnych dokumentach. 

Więcej o: