Nietypowe chrzciny w rodzinie królewskiej. Woda z drugiego końca świata i jedna sukienka dla wszystkich dzieci

Chrzest dzieci w brytyjskiej rodzinie królewskiej, nie sprowadza się do pokropienia główek niemowląt święconą wodą. Z sakramentem wiąże się szereg tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

W 2021 roku brytyjskiej rodzinie królewskiej przybywa nowych członków. 9 lutego wnuczka królowej Elżbiety II - księżniczka Eugenia z Yorku urodziła synka, któremu nadała imię August Filip Hawke. Radosną nowiną podzieliła się na swoim profilu na Instagramie Z kolei w czerwcu upragnionej dziewczynki doczekali się Meghan Markle oraz książę Harry. Córkę nazwali Lilibet Diana Mountbatten-Windsor, na cześć królowej Elżbiety II oraz księżnej Diany. W mediach pojawiły się także spekulacje, że czwartej ciąży jest także Kate Middleton, chociaż te doniesienia nie zostały w żaden sposób potwierdzone. Okazuje się, że dzieci, które dołączają do rodziny, czeka wyjątkowy chrzest.

Nietypowe chrzciny rodzi w rodzinie królewskiej

Zgodnie z tradycją, do chrzczenia dzieci używa się Lily Font, czyli specjalnej misy w kształcie kwiatu lilii,  wykonanej ze szlachetnych kruszców. Pierwszy raz użyto jej w 178 lat temu i od tamtego czasu nowi członkowie rodziny królewskiej, są przyjmują sakrament z pomocą tego antyku. Dotyczyło to między innymi książąt George'a oraz Louisa. 

Zobacz wideo Klara ogląda Roberta Lewandowskiego w telewizji. Reakcja na tatę rozbrajająca, ale jeszcze lepsza gdy zobaczyła Wojciecha Szczęsnego

Nietypowa jest również woda święcona stosowana podczas chrztu. Specjalnie na tę okoliczność sprowadza się ją z rzeki Jordan, w której Jan Baptysta ochrzcił Jezusa Chrystusa. 

Znaczenie ma również suknia, w którą ubierane są dzieci. Tradycja wybierania dla niemowląt kremowego stroju sięga 1841 roku. Wówczas królowa Wiktora, po raz pierwszy zamówiła taką suknię dla swojej córki, księżniczki Wiktorii. Ten ruch okazał się dobrym PR-owym posunięciem. Monarchini skutecznie wsparła w ten sposób lokalny przemysł i postawiła na identyczną koronkę, która zdobiła jej suknię ślubną. Jak informuje "Daily Mail" suknia była przekazywana niemowlętom z pokolenia, na pokolenie, aż do 2008 roku. Okazała się zbyt delikatną, aby przetrwać kolejne chrzty, ale wówczas królowa Elżbieta II zleciła swojej krawcowej Angelii Kelly wykonanie repliki. Założono ją do chrztu wszystkim dzieciom z Cambridge oraz Archiemu - pierworodnemu synowi Meghan Markle oraz księcia Harry'ego.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.