Bezwarunkowy dochód podstawowy to spory zastrzyk gotówki. Dla rodzin 2+2 aż 3600 złotych

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to świadczenie, o którym jest bardzo głośno w ostatnich miesiącach. Propozycję takiego programu wysunął Państwowy Instytutu Ekonomiczny. W raporcie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?" zaproponował konkretne kwoty, które mogłyby trafić do Polaków.

Dochód Podstawowy – co to za świadczenie?

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy zakłada wypłatę 1200 złotych dla każdego dorosłego i dodatkowo jeszcze 600 zł na dziecko. Państwowy Instytut Ekonomiczny przygotował raport "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?", w którym tłumaczy potrzebę takiego świadczenia.

Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka

- wyjaśnia raport "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze?".

Ale Bezwarunkowy Dochód Podstawowy jest problematycznym świadczeniem. Nie tylko ze względu na wysoką kwotę.

Do wyzwań (świadczenia – przyp. red.) należą m.in. luki w dostępie do świadczeń socjalnych związane z pracą na podstawie tzw. elastycznych form zatrudnienia, niska trwałość zatrudnienia związana ze zmieniającym się zapotrzebowaniem na kwalifikacje pracowników, a także związana z tym konieczność zmiany lub podnoszenia kwalifikacji w cyklu trwania życia jednostki. Dochód podstawowy miałby odpowiadać na te wyzwania i ewentualne luki obecnie funkcjonującego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej poprzez zapewnienie wypłaty świadczenia każdej osobie bez konieczności wykazywania faktu spełnienia jakichkolwiek warunków

- tłumaczą pomysłodawcy Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego.

Zobacz wideo Bezwarunkowy dochód podstawowy. Hasło, które pomoże wygrać wybory?

Dochód Podstawowy – sondaż w Europie

O Dochodzie Podstawowym głośno jest także w Europie. Przeprowadzono sondaż w kilku krajach -- Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Portugalii i Hiszpanii. Ponad dwie trzecie badanych opowiada się za dochodem podstawowym.

(Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – przyp. red.) to kwestia sprawiedliwości przy równoczesnym zwiększeniu wolności i zapewnieniu podstawowego bezpieczeństwa, będącego ludzką potrzebą i dobrem publicznym

- napisał na The Conversation Guy Standing, profesor Uniwersytetu Londyńskiego.

Nie ma powodu, żeby twierdzić, że (Bezwarunkowy Dochód Podstawowy – przyp. red.) zwiększy ubóstwo

- dodał Guy Standing, który jest także założycielem i współprzewodniczącym organizacji pozarządowej i ośrodka badawczego Basic Income Earth Network (BIEN.)

Więcej o: