12 tys na dziecko - dla kogo? Pieniądze dostaniemy wcześniej. "Wsparcie będzie w roku 2022"

12 tys na dziecko - dla kogo zmiana w świadczeniach rodzinnych będzie korzystna? Rząd zmienił decyzję dotyczącą tego, komu to świadczenie będzie przysługiwało. W efekcie ma na nie szansę więcej rodzin, a pierwsze środki trafią do domowych budżetów wcześniej, niż pierwotnie zapowiedziano.

12 tys na dziecko - dla kogo kolejna obietnica PiS okaże się korzystna, a kto zostanie pokrzywdzony?12000 na dziecko, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, to jedno z założeń Polskiego Ładu. To środki, jakie mają trafić do rodzinnych budżetów. Ma to być świadczeniem na drugie i każde kolejne dziecko. Środki te będzie można wykorzystać między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie zasilał nasze portfele przez rok po 1000 zł lub przez dwa lata po 500 złotych miesięcznie. Wybór pozostawiony będzie nam.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

12 tys. na dziecko - dla kogo, a dla kogo nie?

12 tys. na dziecko, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie jest przeznaczony dla wszystkich rodzin. To inaczej niż w świadczeniu 500 plus, bo to otrzymują wszyscy rodzice. Te pieniądze są przeznaczone na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Środki obiecane w ramach Polskiego Ładu mają przysługiwać na dzieci w wieku 12-36 miesięcy, początkowo miały być przyznane tylko na te urodzone po wdrożeniu programu. W praktyce oznaczałoby to, że świadczenia nie dostaną ci, których dzieci urodziły się w 2020 roku lub później, mimo że ich dzieci będą miały mniej niż 36 miesięcy. Rząd zmienił jednak decyzję - świadczenie obejmie też te dzieci, które w styczniu przyszłego roku będą już na świecie, a nie jedynie te, które urodzą się po tym terminie.

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

12000 na dziecko - pieniądze będą szybciej

Zgodnie z pierwotnym planem, środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego do pierwszych rodzin miały trafić dopiero na początku 2023 r. Okazuje się, że zasilą rodzinne budżety wcześniej.

Nowy polski ład. Rodzicom przysługuje 12 tys. złotych bez kryterium dochodowego. Jest jeden warunekNowy polski ład. Rodzicom przysługuje 12 tys. złotych bez kryterium dochodowego. Jest jeden warunek

Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny na antenie Radia Wrocław powiedziała:

Założenia są takie, że [ustawa] ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. W wyniku naszych rozmów i konsultacji z Polakami zdecydowaliśmy, że ma obejmować już te dzieci, które w 2022 r. będą drugimi dziećmi i będą w wieku 12 do 36 miesięcy. Czyli skutki finansowe dla rodzin, czyli to wsparcie będzie w roku 2022

- zapewniła.

Więcej o: