Od września ze szkół znikną "szklanka mleka" oraz owoce i warzywa? Dostawca: Nie ma szans na realizację tego programu

Rząd chciał od najmłodszych lat budować w dzieciach nawyk zdrowego odżywiania i w tym celu kilka lat temu wprowadził "Program dla szkół". Dzięki niemu blisko 1,7 mln uczniów dostawało codziennie porcję owoców, warzyw oraz mleka. Teraz okazuje się, że uczniowie 14 tys. polskich szkół mogą zostać bez często jedynej przekąski w ciągu dnia. Powód? Obniżka stawek dostawców.

Od 2004 roku w ramach programu "Szklanka mleka" uczniowie szkół podstawowych dostawali za darmo porcję mleka lub produktów mlecznych. Z kolei wprowadzony w 2009 roku program "Owoce w szkole" rozszerzył ofertę o bezpłatne owoce i warzywa. Dzięki temu każde dziecko mogło w czasie przerwy, zamiast sięgać po niezdrową przekąskę, dostać kefiry, jogurty, jabłka, gruszki, truskawki, czy rzodkiewki, marchewki itd. Dla wielu dzieci był to jedyny posiłek w ciągu lekcji.

Zobacz wideo Na wakacje zostaną otwarte dyskoteki, a w kinach zjemy popcorn

Chociaż w 2017 roku zmieniła się nazwa programu na "Program dla szkół", idea pozostała ta sama. Do tej pory korzysta z niego 1,7 mln uczniów klas I-V z prawie 14 tys. szkół podstawowych (także szkół muzycznych i baletowych). Rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 2021 r. w sprawie finansowania "Programu dla szkół" w roku szkolnym 2021/2022 może przyczynić się do tego, że od września uczniowie nie będą dostawali ani mleka, ani owoców i warzyw. 

Rząd obniży stawki dla dostawców 

W rozporządzeniu przyjęto, że stawki dla dostawców będą znacznie niższe niż w poprzednich latach. Jest to dla dostawców o tyle szokujące, że w ostatnim czasie mamy do czynienia ze wzrostem inflacji i wyższymi kosztami dostawy produktów do szkół. "Stowarzyszenie dostawców mleka, owoców i warzyw do placówek oświatowych" w rozmowie z Onetem przyznało, że wejście w życie nowych przepisów może skutkować brakiem dostaw produktów mlecznych oraz porcji świeżych owoców i warzyw dla dzieci w nadchodzącym roku szkolnym. 

Stawki na zaproponowanym przez rząd poziomie sprawiają, że nie ma szans na realizację tego programu. Bo będziemy mogli co najwyżej pokryć swoje koszty

- mówił Onetowi jeden z dostawców "Programu dla Szkół". Jak wyjaśnił, w tym roku szkolnym obowiązywała stawka 73 gr za każdą z porcji: zarówno mleczną, jak i owocowo-warzywną, ale gdy ceny drastycznie wzrosły, nikt nie pomyślał, że koszty zakupu produktów, również wzrosną. Mężczyzna dodał, że stawka powinna zawierać w sobie koszty zakupu produktów, transportu, przechowywania, logistyki i konfekcjonowania produktów mlecznych oraz owoców i warzyw. Jak twierdzi, z roku na rok program staje się coraz bardziej skomplikowany i coraz więcej wymaga się zarówno od dostawców, jak i od szkół.

Białystok. Nowe place zabaw12 tys na dziecko - dla kogo te środki

Kilka lat temu na rynku było 300 dostawców w ramach tego programu. Teraz jest około 100. To pokazuje skalę problemu. Jest coraz trudniej, a ludzie mówią, że przecież nie będą do tego dokładać

- podkreśla i zauważa, że jeśli w tym roku program zostanie zawieszony, do szkół nie trafi blisko 3,5 mln litrów przetworów mlecznych, ponad milion kilogramów jabłek, gruszek i śliwek oraz 700 tys. kg warzyw. Ta zmiana uderza więc nie tylko w uczniów, szkoły i dostawców, ale też rolników, sadowników i producentów mleka. 

Z kolei Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi twierdzi, że to nie obniżka a matematyczna kalkulacja.

"Zmniejszenie" stawki dopłaty w roku szkolnym 2021/2022 w stosunku do roku obecnego nie jest w rzeczywistości obniżką, a wynika wyłącznie z matematycznej kalkulacji, będącej efektem zmiany struktury produktowej koszyka, polegającej na zmniejszeniu w nim udziału droższych produktów (pomidory, rzodkiewki, soki owocowe, serek twarogowy, jogurt naturalny, kefir naturalny) i ich zastąpienia produktami tańszymi (takimi jak jabłka, marchew i mleko)

- tłumaczy Małgorzata Książyk, dyrektor Departamentu Informacji i Komunikacji MRiRW. 

Czy religia wlicza się do średniej? Czy religia wlicza się do średniej? "Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone"

Więcej o: