Bezwarunkowy dochód podstawowy. Z tych kilku rzeczy wiele osób nie zdaje sobie sprawy

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy to świadczenie w wysokości 1200 złotych dla osoby dorosłej i 600 zł na dziecko. To plan socjalny opracowany przez Państwowy Instytut Ekonomiczny i opublikowany w raporcie "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze".

Bezwarunkowy dochód podstawowy na razie jest jedynie pomysłem na zmiany w polskim programie świadczeń. Propozycja taka została opracowana przez Państwowy Instytut Ekonomiczny i opublikowana ze szczegółami w raporcie: "Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Nowy pomysł na państwo opiekuńcze".

Wypłata takiego świadczenia miałaby na celu zaspokojone podstawowych potrzeb każdego człowieka

- czytamy w raporcie.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Bezwarunkowy dochód podstawowy - na czym polega

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy w wysokości 1200 zł dla osoby dorosłej i 600 zł dla dziecka przysługiwałby każdemu, niezależnie od dochodów, ani nawet tego, czy dany obywatel w ogóle pracuje. Oznacza to, ze nie trzeba by spełniać żadnych warunków, żeby otrzymać od państwa to świadczenie. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Pamiętajmy jednak, że jest to na razie koncepcja, nie ma żadnych konkretnych planów dotyczących wprowadzenia tego świadczenia, a tym bardziej terminu, w jakim miałoby to nastąpić.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 1200 zł dla dorosłych, ekstra 600 zł dla dziecka. Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 1200 zł dla dorosłych, ekstra 600 zł dla dziecka. "Doprowadziłoby to do znacznego wzrostu opodatkowania"

Bezwarunkowy dochód podstawowy - koszty programu

Bezwarunkowy dochód podstawowy byłby ogromnym wydatkiem dla budżetu państwa:

Koszt realizacji programu przy założeniu świadczeń w wysokości 1200 zł dla osób w wieku produkcyjnym oraz 600 PLN dla dzieci wyniósłby 376 mld zł rocznie

- czytamy w raporcie. Jednocześnie jego twórcy przypominają: 

Dla porównania w 2018 r. łączna kwota wydatków na cały system zabezpieczeń i pomocy społecznej wyniosła 343 mld zł, z czego 229 mld zł stanowiły wydatki na renty i emerytury zaś 114 mld zł na pozostałe formy wsparcia i pomocy socjalnej

- twierdzą twórcy koncepcji. W teorii wygląda to bardzo rozsądnie, jednak w praktyce mogłoby być tak, że konieczna byłaby rezygnacja z innych wydatków socjalnych oraz podwyższenie podatków.

Więcej o: