Powikłania po koronawirusie u dzieci. Choć śmiertelność jest niska, skutki okazują się poważniejsze niż przy grypie

Z badania opublikowanego w czasopiśmie "Pediatrics" wynika, że powikłania z powodu COVID-19 u dzieci są znacznie poważniejsze, niż te występujące po zwykłej grypie. Wśród nich wymienia się niedotlenienie, czy zapalenie płuc.

Jak informuje "Puls Medycyny", międzynarodowe badanie przeprowadzone pod kierunkiem dr Tality Duarte-Salles z Institut Universitari d’Investigacio en Atencio Primaria w Barcelonie objęło 242158 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia. U wszystkich wykryto koronawirusa między styczniem a czerwcem ubiegłego roku. 9769 badanych było hospitalizowanych. Zebrane dane porównywano do danych 2 mln dzieci u których zdiagnozowano grypę na przełomie 2017 i 2018 roku. Badani pochodzili z USA, Korei Południowej, Francji, Niemiec oraz Hiszpanii.

Powikłania po koronawirusie u dzieci

Okazało się, że najczęstszymi chorobami współistniejącymi u dzieci, u których stwierdzono COVID-19 były astma oraz otyłość. U hospitalizowanych występowały także choroby rzadkie np. nowotworowe, neurorozwojowe i choroby serca. Grupie badanych z COVID-19 częściej, niż osobom chorym na grypę doskwierały duszności, utrata węchu, ostre zapalenie oskrzelików oraz objawy ze strony układu pokarmowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że odsetek dzieci i nastolatków hospitalizowanych z powodu COVID-19 był niewielki, bo wynosił od 0,3 proc. do 1,3 proc. Śmiertelność była u nich bardzo niska, a badacze określili ją jako niewykrywalną.

Małgorzata Rozenek pokazała niepublikowane wcześniej zdjęcia ze szpitala. 'Brawa za normalizowanie in vitro'Małgorzata Rozenek pokazała niepublikowane wcześniej zdjęcia ze szpitala. "Brawa za normalizowanie in vitro"

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

W ciągu 30 dni obserwacji, u badanych zakażonych koronawirusem o wiele częściej niż u hospitalizowanych dzieci z grypą odnotowano niedotlenienie i zapalenie płuc. Zdaniem dr Duarte-Salles badania dowiodły, że COVID-19 znacząco różnią się od grupy.

Z ulgą przyjęliśmy to, że śmiertelność jest niska, jednak zarówno powikłania, jak i objawy wskazują, że COVID-19 nie jest tym samym, co grypa u dzieci i nastolatków

- przyznała ekspertka.

Zaznaczyła, że ważną zaletą badania jest fakt, że dostarczyło ono dowodów, które mogą pomóc lekarzom podejmować decyzje terapeutyczne w przypadku dzieci i młodzieży z COVID-19. Udowodniono również, że objawy takie jak, utrata węchu, duszności, czy objawy ze strony układu pokarmowego mogą być pomocne w różnicowej diagnostyce grypy oraz COVID-19.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław CzarnekPrzemysław Czarnek planuje przejąć kontrolę nad dyrektorami szkół

Więcej o: