Nowy polski ład. Rodzicom przysługuje 12 tys. złotych bez kryterium dochodowego. Jest jeden warunek

Nowy polski ład dla rodziców oznacza duży przypływ gotówki. Świadczeniobiorcy będą mogli dostać nawet 12 tys. zł do wykorzystania pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. O pieniądze będzie mogła się jednak starać określona grupa osób.

Wkrótce będzie można starać się o nowe świadczenie zapisane w Nowym Polskim Ładzie. Dodatek nazwany "Rodzinnym kapitałem opiekuńczym" może mocno podreperować budżet niejednej rodziny. Tym bardziej że będzie można go dostać pobierając równocześnie 500 plus oraz 300 plus. Aby otrzymać pieniądze, rodzice będą musieli spełnić jeden warunek. Nie jest nim kryterium dochodowe.

Nowy polski ład

W tym wypadku najistotniejsza jest liczba dzieci, bo "Rodzinny kapitał opiekuńczy" przysługuje jedynie rodzicom i prawnym opiekunom, którzy mają przynajmniej dwójkę pociech.

To 12 tys. złotych na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia

- ogłosił szef rządu.

Kiedy jest wystawienie ocen 2021? Wysoka średnia nie wystarczy, by dostać świadectwo z czerwonym paskiemKiedy jest wystawienie ocen 2021? Wysoka średnia nie wystarczy, by dostać świadectwo z czerwonym paskiem

Zobacz wideo Kolejne luzowanie obostrzeń. Więcej osób w kościołach czy na wydarzeniach sportowych

Świadczeniobiorcy będą mogli zadecydować, czy preferują otrzymywanie 1000 zł miesięcznie w ciągu jednego roku, czy też wolą dostawać 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Osoby, które zdecydują się na powiększenie rodziny będą mogły liczyć na jeszcze więcej. Jeżeli w ciągu 3 lat od narodzenia pierwszego dziecka, urodzi się kolejne, kwota zostanie podwojona. To, na co zostaną przeznaczone środki zależy tylko i wyłącznie od rodziców. Ponadto pieniądze trafią także do rodzin, w sytuacjach, jeżeli jeden z rodziców postanowi samodzielnie wychowywać dziecko.

Według minister rodziny i polityki Marleny Maląg ustawa planowo ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Wiadomo, że programem zostaną objęte dzieci, które urodzą się po tym terminie. Środki zostaną  wypłacone świadczeniobiorcom po osiągnięciu 12 miesięcy przez drugie i kolejne dziecko. Oznacza to, że środki trafią do pierwszych rodzin na początku 2023 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że 12 tys. na dziecko jest tylko jedną z obietnic złożonych przez rząd. Nowy polski ład zakłada także między innymi:

  • łatwiejszy dostęp do kredytów dla młodych;
  • "spłatę" kredytu przez państwo: w wysokości 20 tys. od drugiego dziecka, 60 tys. od trzeciego;
  • dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich ciężarnych;
  • bezpłatne szczepionki na HPV.

Lato w Polsce- zdjęcie ilustracyjneJak uzyskać bon turystyczny? Można oszczędzić na wakacjach, ale trzeba pamiętać o kilku warunkach

Więcej o: