Jak uzyskać bon turystyczny? Można oszczędzić na wakacjach, ale trzeba pamiętać o kilku warunkach

Już za chwilę wakacje. Ruszymy wraz z dziećmi na wycieczki i urlopy. Jeśli szukamy oszczędności podczas planowania wypoczynku, warto pamiętać, że jeszcze w tym roku można skorzystać z bonu turystycznego. Tylko jak uzyskać bon turystyczny? Podpowiadamy.

Jak uzyskać bon turystyczny? Kto i za co może nim zapłacić?

Polski Bon Turystyczny został wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku. Mimo obaw rodziców, jego ważność nie przepadła wraz z końcem wakacji 2020. Wciąż możemy z niego skorzystać, a termin wykorzystania pieniędzy upływa dopiero w marcu 2022 roku.

Komu należy się bon turystyczny? Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, bez względu na dochody rodziców czy sytuację materialną. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak uzyskać bon turystyczny? Przewodnik krok po kroku

Jak uzyskać bon turystyczny? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Na szczęście procedura jest bardzo prosta. Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Następnie wykonujemy kolejne kroki:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem
Więcej o: