Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw COVID-19? "Jest zainteresowanie, a zapisani nie będą czekać"

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw COVID-19? Od 7 czerwca rodzice nastolatków w wieku 12-15 lat na internetowym koncie pacjenta przypisanym do dziecka, mogą znaleźć e-skierowanie na szczepienie. Podpowiadamy, co należy zrobić, żeby pociecha uzyskała szczepionkę.

Wielu rodziców zastanawia się, jak zapisać dziecko na szczepienie. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia, lecz od 7 czerwca może to też zrobić młodzież w wieku 12-15 lat. 

Zobacz wideo W czerwcu szczepienia dzieci od 12 roku życia
Mamy informacje od punktów szczepień, że od poniedziałkowego poranka rodzice dzwonią z pytaniami o szczepienia dzieci przeciw COVID-19. Jest zainteresowanie, a zapisani nie będą czekać

- mówiła w Wyborcza.pl Jolanta Kowalik-Gęsiak, pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień. Pozostaje więc kwestia tego, jak zarezerwować termin szczepienia. Oto instrukcja.

Przemysław CzarnekSzczepienia uczniów już we wrześniu. "Nie będziemy prowadzić żadnej segregacji"

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw COVID-19?

W przypadku młodzieży w wieku 12-15 lat obowiązują takie same zasady, jak wobec wszystkich obywateli RP. Jak zakłada Narodowy Program Szczepień, młodzi ludzie mogą zaszczepić się w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych.

Wystarczy wcześniej zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989. Można też skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień, lub wysłać SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. Dostępna jest też e-rejestracja po zalogowaniu się na swoje konto na pacjent.gov.pl.

W dniu szczepienia dziecko powinno pojawić się wraz z rodzicem w wybranym punkcie i tam wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Po odpowiedzi na wszystkie pytania, pracownik podejmie decyzję, czy osoba może być zaszczepiona danego dnia. Rodzic musi podpisać dokument.

Koronawirus. Szczepienia studentówKoronawirus: szkoły będą szczepić dzieci

Więcej o: