Zasiłek rodzinny zamrożony do 2024? Ta decyzja może nie spodobać się rodzicom

Zasiłek rodzinny powinien ulec zmianom. W tym toku przypada termin weryfikacji progów dochodów oraz waloryzacji świadczenia. Tymczasem nie wzrośnie ani kryterium dochodowe zasiłku rodzinnego, ani nie zmieni się kwota zasiłku rodzinnego.

Zasiłek rodzinny zamrożony do 2024? Co powinno się zmienić?

W 2021 roku zgodnie z ustawą powinno dojść do weryfikacji progów dochodowych, które obowiązują w świadczeniach rodzinnych, a także wysokości wsparcia. Rada Ministrów wysnuła propozycję Radzie Dialogu Społecznego, która mówi o utrzymaniu kryteriów obowiązujących przy przyznawaniu świadczenia, a także utrzymaniu wysokości przyznawanych kwot na kolejne trzy lata, czyli od 1 listopada 2021 roku do 30 października 2024 roku. 

Oznacza to, że mniej dzieci dostanie zasiłek. Inflacja rośnie, a wsparcie zostanie zamrożone.

Zasiłek rodzinny zamrożony do 2024? Te same kwoty od sześciu lat

Obecnie kryterium dochodowe, które nadaje prawo do zasiłku na dziecko, wynosić 674 zł na członka rodziny lub 764 zł, gdy wychowuje się w niej dziecko niepełnosprawne. Becikowe (tu mówimy o oddzielnym progu dochodowym) wynosi 1922 złote.

Te sumy są niezmienione od sześciu lat. Ostatnia waloryzacja świadczenia miała miejsce w 2015 roku.

Zasiłek rodzinny zamrożony do 2024? Dlaczego?

Rząd podjął już w zasadzie decyzję o zamrożeniu zasiłku rodzinnego. Jak ją motywuje? Politycy tłumaczą, że głównym powodem jest 500 plus. To właśnie świadczenie Rodzina 500 plus ma poprawiać sytuację materialną rodzin. Od 1 lipca 2019 roku zostało zniesione kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku, więc świadczenie trafia do każdego dziecka.

Przyjęta przez rząd strategia prowadzi do stopniowego wygaszania zasiłków na dzieci i wypadania z systemu wsparcia coraz większej liczby rodzin

- mówi w rozmowie z interia.pl prof. Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Oczywiście 500 plus, tak jak zasiłek rodzinny, ma na celu pokrywanie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, ale warto pamiętać, że świadczenie wychowawcze kończy się z dniem jego 18. urodzin. Natomiast zasiłek jest wypłacany dłużej, bo przez okres nauki w szkole, maksymalnie do 21. roku życia, a w przypadku niepełnosprawnych dzieci nawet do 24 lat

- tłumaczy interia.pl Magdalena Rynkiewicz-Stępień, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek rodzinny zamrożony do 2024? Jest nadzieja

Należy jednak wspomnieć, że jest szansa na zmiany poza ustawowym mechanizmem weryfikacji co trzy lata. Taką nadzieję daję Marlena Maląg, która skierowała pismo do Rady Dialogu Społecznego.

W dokumencie wyjaśniała, że rząd z opóźnieniem przekaże swoje propozycje w sprawie świadczeń rodzinnych z uwagi na prace nad rozwiązaniami w Polskim Ładzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.