Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 przedłużony. Można pobierać go przez 19 dni

- Rząd przedłuży wypłatę zasiłku opiekuńczego do 25 czerwca 2021 roku - poinformowano w dokumencie z wykazem prac legislacyjnych KPRM. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 będzie wypłacany od 7 czerwca do 25 czerwca 2021 roku. Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego 2021?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 będzie przedłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 został przedłużony na kolejne 19 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę. Tu zasady się nie zmieniają. Świadczenie obowiązuje na niezmienionych od początku pandemii zasadach.

Z przyjętego rozporządzenia wynika, że z dodatkowego zasiłku skorzystamy w sytuacji, gdy żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówka pobytu dziennego oraz inna placówka lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów nie może zapewnić opieki z powodu zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z pandemią koronawirusa

- czytamy na stronie gov.pl.

Oznacza to, że zasiłek przysługuje w sytuacji, gdy nie będzie możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Jeżeli np. żłobek, do którego miało uczęszczać nasze dziecko, zostanie czasowo zamknięty, to taki zasiłek będzie nam przysługiwał

– tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021. Dla kogo?

Podsumowując, dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługuje:

  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci:
    - do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    - do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    - do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Więcej o: