Jak aktywować bon turystyczny? Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej: Nie zawsze pokryje cały koszt wyjazdu

Warto sprawdzić, jak aktywować bon turystyczny, jeszcze zanim rozpoczną się wakacje. Może to być ostatnia szansa do skorzystania ze świadczenia, bo jak podkreśla prezes Polskiej Organizacji Tutystycznej, "budżet państwa nie udźwignie takiego wydatku co roku, ani nawet co dwa lata". Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wszyscy rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego przypadającego na ich dziecko, wciąż mogą zyskać 500 zł na wakacje. W rozmowie z portalem turystyka.rp.pl prezes POT Rafał Szlachta przyznał, że nie ma jasnych planów dotyczących bonu turystycznego w przyszłości, dlatego warto się pospieszyć.

Mam nadzieję, że rząd zdecyduje się podtrzymać to świadczenie. Na pewno jednak budżet państwa nie udźwignie takiego wydatku co roku, ani nawet co dwa lata

- mówił.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Na co można wydać bon turystyczny?

Obecnie wiadomo, że uprawnieni mogą skorzystać z bonu turystycznego do końca marca 2022 roku. Dzięki świadczeniu zyskają zarówno dzieci, jak i branża turystyczna, do której pieniądze mają trafić.

Pole do działania jest ogromne, bo na wydanie czeka jeszcze ogromna suma. A pamiętajmy, że bon w wysokości 500 złotych nie zawsze pokryje cały koszt wyjazdu. Rodzice dopłacą pozostałą część, a dzieci kupią na wycieczce pamiątki, branża zyska więc dużo więcej

- mówił prezes POT.

Początkowo bonem turystycznym można było opłacić jedynie noclegi, z czasem jednak pojawiło się więcej możliwość. Możemy wykorzystać go na opłacenie półkolonii, wstępu do instytucji kulturalnych i obiektów sportowych, ale jest jeden warunek: z bonu skorzystamy tylko u przedsiębiorców, którzy przystąpili do programu. 

Kiedy są wakacje? Pozostało mało czasu na poprawę ocen, a przed letnim wolnym będzie jeszcze jedna okazja do odpoczynkuJak uzyskać bon turystyczny i gdzie nim zapłacić? On nie działa wszędzie

Jak aktywować bon turystyczny?

Trzeba posiadać konto na platformie PUE ZUS. Kiedy się na nim zalogowujemy, musimy przejść do zakładki "ogólne" w prawym górnym rogu ekranu, a następnie wybrać "polski bon turystyczny" z listy, która pojawi się po lewej stronie.

Kiedy pierwszy dzień wakacji? (zdjęcie ilustracyjne)Rodzina 500 plus - świadczenia obniżą wakacyjne wydatki

Więcej o: