12 tysięcy na dziecko. Morawiecki: Wracać do tej pracy czy nie? Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma być odpowiedzią

12 tys. na dziecko to jedna z obietnic Polskiego Ładu. Jakie zasady będą dotyczyły 12 tys. na dziecko? Premier Morawiecki nie mówi wiele o zasadach, ale wymienia sytuacje, kiedy będzie można wykorzystać nowe świadczenie.

12 tys. na dziecko – zasady. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Polski Ład proponuje rodzicom nowe świadczenie. Będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze i będzie to aż 12 tysięcy złotych. Rodzice dostaną tę kwotę między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Nie jest jeszcze jasne, na co będą mogli przeznaczyć te pieniądze. Prawdopodobnie na zapewnienie opieki, czyli na przykład na nianię albo żłobek. Rodzice będą mogli wybrać, czy chcą 500 zł przez 36 miesięcy, czy 1000 zł przez rok.  

Chcemy ruszyć z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym

- oświadczył Morawiecki 26 maja, podczas spotkania w Józefowie z okazji dnia matki.

Wracać do tej pracy czy nie? Zatrudnić nianię? Posłać dziecko do żłobka? Chcemy pomóc na te pytania we właściwy sposób odpowiedzieć, w tym najtrudniejszym okresie pierwszych trzech lat

- powiedział polityk.

Pierwsze 12 miesięcy urlop macierzyński - 80 procent płatny i kolejne dwa lata, czyli od 13 do 36 miesiąca życia dziecka. Stąd ten pomysł na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który będzie też możliwy do wykorzystania w sposób jak najbardziej elastyczny

- tłumaczył szef rządu.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

12 tys. na dziecko. Wciąż niewiele wiadomo

Podczas spotkania w Józefowie nie padły żadne konkrety. Wszyscy spodziewali się informacji, jakie zasady będą obowiązywały przy nowym świadczeniu, tu jednak Morawiecki nie rozwiał wątpliwości. Zasady 12 tys. na dziecko nie są wciąż znane, ale to tylko jedna z propozycji.

Nowy Ład zakłada jeszcze między innymi:

  • powstanie nowej jednostki systemu oświaty;
  • budowa domu bez pozwolenia i bez księgi;
  • dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich ciężarnych;
  • bezpłatne szczepionki na HPV;
  • łatwiejszy dostęp do kredytów dla młodych;
  • "spłata" kredytu przez państwo: w wysokości 20 tys. od drugiego dziecka, 60 tys. od trzeciego.
Więcej o: