Czy nauczyciele mogą sprawdzać zeszyty? Co szkoła, to obyczaj. Są miejsca, gdzie jest wnikliwe sprawdzanie

To, czy nauczyciele mogą sprawdzać zeszyty, szczególnie interesuje uczniów, którzy wrócili do szkół po miesiącach edukacji zdalnej. Okazuje się, że w zależności od placówki, podejście pedagogów może wyglądać zupełnie inaczej.

Po miesiącach edukacji zdalnej wiele uczniów zaczęło wątpić, że powrót do szkół przed wakacjami będzie jeszcze możliwy. Na konferencji prasowej 28 kwietnia ogłoszono jednak, że nastąpi on w maju i to dla uczniów wszystkich roczników. Decyzja ta wzbudziła wśród uczniów wiele skrajnych emocji. Niektórzy zatęsknili za bezpośrednim kontaktem z rówieśnikami i nauczycielami, ale dużej części osób udzielił się stres. Obawiają się oni wnikliwego sprawdzania wiedzy, przed samym wystawieniem ocen.

Czy nauczyciele mogą sprawdzać zeszyty?

Przypominamy, że uczniowie wszystkich roczników przeszli na edukację stacjonarną w poniedziałek 31 czerwca, a to właśnie początek czerwca jest ostatnim dzwonkiem na poprawę ocen i zawalczenie o świadectwo z czerwonym paskiem. 

Lekcja religii (zdjęcie ilustracyjne)Czy religia wlicza się do średniej? Nie można z jej powodu nie zdać do kolejnej klasy

Zobacz wideo Księżna Kate spotkała się z małą dziewczynką. Olśniła swoją różową kreacją

Minister edukacji i nauki jakiś czas temu ogłosił, że MEiN zaapelowało do dyrektorów szkół, "by w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, więzi między uczniami i odbudowy zaufania między nauczycielami a uczniami". Okazuje się jednak, że nie wszystkie placówki wzięły to sobie do serca.

Ogólnie to u nas na starcie zaczęto od sprawdzania wiedzy z lekcji zdalnych, ewentualnie nauczyciele robili powtórki z ostatnich tematów. Początkowo nie było to na ocenę. Przez pierwsze dwa tygodnie nie sprawdzali nam notatek, ale od tego tygodnia już tak. Nauczyciele zapowiedzieli, że oceniony zostanie tylko ostatni zapisany zeszyt. Oznacza to, że jeżeli w ciągu roku zapisaliśmy trzy, to znaczenie ma ten najnowszy. Przez ostatnie dwa tygodnie przepisujemy notatki, bo samo to, co zapisaliśmy od 17 maja nie przejdzie. Ja na szczęście prowadziłam zeszyty w czasie edukacji zdalnej

- mówiła jedna z uczennic w rozmowie z portalem edziecko.pl

Wiele osób wskazywało również, że to, jak prowadzone są zajęcia i czy pedagodzy sprawdzają zeszyty, zależy od nauczyciela.

Mi nie sprawdzali zeszytów. Mojemu młodszemu bratu tak. Jest w piątej klasie. Dziś poszedł do szkoły. Rano mówił, że się boi i pytał mamy, czy do końca roku może nie chodzić do szkoły. Generalnie najbardziej boją się ci, którzy nie starali się podczas zdalnych lekcji, traktując je jak wakacje

- mówiła licealistka.

Są jednak placówki, w których położono nacisk na dobre samopoczucie uczniów, a dyrektorzy zadbali, by nie stresować ich, po powrocie do szkół.

W mojej szkole dyrektorka sama ustaliła, że pierwsze dwa tygodnie będą luźne. Nie można było pytać uczniów na ocenę, ani robić karkówek i sprawdzianów. Nauczyciele postawili na integrację klas. Mamy wiele wycieczek i powoli znów możemy przyzwyczajać się do wstawania rano i systematycznej nauki. Nawet dyrektorka zapowiedziała, że jeśli jakiś nauczyciel chciałby nas pytać, czy zrobić sprawdzian, to mamy ją o tym od razu poinformować

- deklarowała uczennica z Opola.

Dziewczynka śpiewa pieskowi preriowemuFilmik, na którym widać dziewczynkę i gryzonia jest hitem. Ale wzbudził też niepokój. "To bezpieczne?"

Więcej o: