Ile na chrzciny? "Jak rodzina wredna to i tak obgada, że za mało"

Ile dać dziecku na chrzciny 2021? Wypada podarować prezent, czy lepiej włożyć pieniądze do koperty? To dylemat wielu osób. Czym zatem powinniśmy się kierować, wybierając upominek lub ustalając kwotę? Ile na chrzciny?

Ile na chrzciny? Najważniejsza jest obecność

Niektórzy wyprawiają huczne chrzciny, inni po mszy świętej jedzą obiad w towarzystwie tylko chrzestnych i dziadków. Jedni zapraszają na obiad, inni po chrzcie w kościele urządzają imprezy z muzyką na żywo. Goście bez względu na to, na jaką imprezę się wybierają, zawsze mają dylemat – ile na chrzciny dać?

Wszyscy w rozmowach podkreślają, że liczy się obecność. Najważniejszy jest czas poświęcony dziecku i rodzicom, ewentualnie można kupić drobną pamiątkę. Zapytaliśmy rodziców na Facebooku edziecko.pl o to, ile na chrzciny powinno się dać. W odpowiedziach internautów przeważają nie pieniądze, a drobiazgi.

Każdy powinien dać tyle, ile uważa za stosowne. Większość ludzi teraz daje pieniądze, a ja uważam, że najlepszym prezentem jest obecność i ewentualnie jakaś fajna pamiątka.
Medalik? Biblia? W końcu... to chrzest
Każdy daje, co uważa i ile uważa, ja dostałam od chrzestnej kolczyki i pierścionek, nigdy nie nosiłam, nie w moim guście, mama ten prezent cały czas ma w swoim domu, myślę że jeżeli byłby to mały medalik, to pewnie bym nosiła, syn dostał od chrzestnej gruby łańcuszek (łańcuch) ze sporym medalikiem, pewnie też nie założy, ale jest w domu, tak że.... biżuteria to nie najlepszy pomysł, za to od chrzestnej syn dostał biblię dla dzieci i czyta ją sobie dziś ma 11 lat
U mnie w rodzinie matka chrzestna ubiera dziecko do chrztu, do tego łańcuszek złoty i pamiątka

- komentują rodzice.

Zobacz wideo Czy komunie i wesela są zagrożone? Komentuje dr Paweł Grzesiowski

Ile na chrzciny? Ile wypada włożyć do koperty?

To jednak w większości przypadków nie załatwia sprawy. Mimo że deklarujemy drobne prezenty, wkładamy do koperty banknoty.

U nas (Podkarpacie) popularna jest koperta. 200 zł od osoby lub 300 para. Chrzestni więcej do 1000 zł
Łańcuszek z medalikiem do tego szatka do chrztu, pamiątka jakaś kasa. Daje się tyle, ile się ma. Jak dziś dasz tysiaka to ile później na komunię? Ile na 18 ślub? Więcej i więcej i więcej ]? Nie o to chodzi. Dziś pracujesz i możesz dać 500 a później kredyt, bo komunia i trzeba tysiaka a na 18-150, bo za talerzyk się oddaje. Takie głupie czasy nastały, jeden goni drugiego. Jak nauczysz dziecko, że to nie jest najważniejsze, to bardziej ucieszy go twoja obecność i 50 zł na lody niż wypchana po brzegi koperta. Grosz do grosza i kupisz, co będziesz chciał, tak uczymy szacunku do pieniądza, które z nieba nie leci. I czasem jest tak, że ten, co nie ma, daje więcej, niż może po co? Po to, żeby się pokazać? Jak rodzina wredna to i tak obgada, że za mało

- zauważają internauci.

Więcej o: