Barszcz Sosnowskiego wkrótce zakwitnie i zaowocuje. Warto ostrzec bliskich, a szczególnie dzieci

Zbliżają się wakacje, a przed latem należy szczególnie uważać na kontakt z barszczem Sosnowskiego. Rodzice powinni pokazać dzieciom, jak wygląda ta roślina.

Barszcz Sosnowskiego to roślina z gatunku selerowatych, pochodząca z rejonu Kaukazu. Jest szczególnie niebezpieczna, gdyż może spowodować dotkliwe reakcje fototoksyczne, które często objawiają się poważnymi oparzaniami. Rośnie na leśnych polanach, wzdłuż rzek, nasypów kolejowych oraz w ogrodach, szybko się rozmnażając i wypierając inne naturalne gatunki roślin. Kwitnie w okresie od czerwca do przełomu lipca i sierpnia, który sprzyja pieszym wycieczkom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. 

Barszcz Sosnowskiego wkrótce zakwitnie i zaowocuje

Osoby planujące spacery po terenach, na których potencjalnie może wystąpić barszcz Sosnowskiego, powinny zorientować się jak on wygląda. Należy również uczulić na jego obecność dzieci. Barszcz Sosnowskiego jest jedną z największych roślin zielnych na świecie, gdy osiąga od jednego do nawet czterech metrów wysokości. Posiada łodygę o średnicy około 10 centymetrów, na której powierzchni znajdują się plamki o fioletowej barwie. Elementem charakterystycznym dla tej rośliny są ogromne białe baldaszkowate kwiatostany oraz wielkie liście, które mogą osiągnąć nawet do 2 metrów długości.

Zobacz wideo Cezary Pazura opowiedział o najstarszej córce. „Odziedziczyła naiwność".

Kontakt z rośliną może spowodować oparzenia

Liście i łodygi barszczu Sosnowskiego posiadają włoski produkujące toksyczną substancję. Bezpośrednie zetknięcie z tą rośliną może skutkować oparzeniami II i III stopnia. Jej sok oraz olejki eteryczne uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Chociaż objawy reakcji fotouczuleniowych zwykle pojawiają się po około 15 minutach, bywa, że występują dopiero po 48 godzinach od ekspozycji. Wówczas na twarzy oraz kończynach osoby poparzonej czerwienieje skóra i pojawiają się bolesne pęcherze z surowiczym płynem. Stan zapalny po kontakcie z barszczem Sosnowskiego zazwyczaj utrzymuje się kilka dni, ale podrażnione miejsca stają się wrażliwe na światło ultrafioletowe nawet na kilka lat. Do innych objawów kontaktu z trującą rośliną należą wymioty, zapalenie spojówek, nudności i podrażnienie dróg oddechowych. Barszcz Sosnowskiego jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób z jasną karnacją, alergików, u których może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego oraz nieświadomych zagrożenia dzieci.

W przypadku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego należy niezwłocznie przemyć skórę zimną wodą z mydłem, aby usunąć sok z jej powierzchni. Nawet jeżeli nie wystąpią żadne objawy, należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi przez minimum 48 godzin. W przypadku wystąpienia reakcji zapalnej można zastosować okłady z mokrych kompresów, a doustnie zażywać leki antyhistaminowe, które są dostępne bez recepty. W przypadku wystąpienia oparzeń lub bąbli należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, lub dermatologa.

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Wyborcza.pl

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA