Zmiany w 500 plus. Wnioski to jedno, będą kolejne zmiany. Nie będzie m.in. gotówki do ręki

Zmiany w 500 plus miały dotyczyć jedynie konieczności składania wniosków i okresu rozliczeniowego. Tymczasem, jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nowelizacją ustawy o 500 plus. Jakie zmiany pojawią się od 2022 roku?

Zmiany w 500 plus. Zmiany wręcz fundamentalne

Polska Agencja Prasowa przekazała, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która reguluje funkcjonowanie programu "Rodzina 500 plus". To niespodziewany obrót sytuacji. Rząd przez ostatni rok zarzekał się, że jedyne zmiany będą dotyczyć zmiany okresu świadczeniowego i konieczności składania co roku wniosków. Tymczasem planowane są fundamentalne zmiany w 500 plus.

Zmiany w 500 plus. Jakie zmiany nas czekają?

Pierwsza zmiana dotyczy tego, kto będzie zajmował się programem. W tej chwili są to samorządy i przyznawanie świadczenia leży w gestii burmistrza, wójta czy prezydenta miasta. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce, by wypłatą świadczenia zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Stanie się to od 1 stycznia 2022 roku. ZUS będzie wypłacał przyznawane świadczenia wychowawcze, a od 1 lutego 2022 roku będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków na kolejny okres rozpoczynający się 1 czerwca 2022 roku.

To także cię zainteresuje: 500 plus zmiany. Wnioski tylko przez internet, pieniądze przydzieli ZUS i nie będzie gotówki do ręki

Ponadto zmieni się forma składania wniosków o 500 plus. Obecnie można je złożyć na przykład w formie papierowej, w urzędzie, a wypłata świadczenia może następować za pośrednictwem poczty, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego. Tymczasem ministerstwo rodziny chce umożliwić składanie wniosków jedynie za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Pieniądze też nie mogłyby być wypłacane do ręki, a jedynie w formie bezgotówkowej. Listonosz nie przyniesie więc już pieniędzy do domu.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Ministerstwo rodziny chce także odejść od corocznego obowiązku składania wniosku i wprowadzić automatycznie odnawialne świadczenie. Ale te zmiany nie zostaną wprowadzone wcześniej niż w 2023 roku.

Więcej o: