12 tysięcy na dziecko - dla kogo? Nie każdy rodzic otrzyma świadczenie. Jest warunek

12 tysięcy na dziecko. Kto może skorzystać z nowego programu rządowego "Polski Ład"? Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić ważny warunek. Chodzi o liczbę posiadanych dzieci. Dla kogo 12 tysięcy na dziecko?

12 tys. na dziecko - dla kogo? Tylko dla niektórych rodzin

Oprócz 500 plus i 300 plus dodajemy kolejny komponent. To rodzinny kapitał opiekuńczy. To 12 tys. złotych na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Do wykorzystania elastycznego pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia

- mówił szef rządu podczas prezentacji programu "Polski Ład".

12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko ma skłonić Polaków do prokreacji lub zachęcić matki do powrotu do pracy. Warunek jest więc jeden. Trzeba mieć przynajmniej dwoje dzieci, aby otrzymać pieniądze. To jednak dopiero początek wymagań.

12 tys. na dziecko - dla kogo? Warunki

Świadczenie rodzinne wynoszące 12. tysięcy zł na dziecko ma być wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Pieniądze będą wypłacane między 12. a 36. miesiącem życia drugiego dziecka.

Rodzice muszą wybrać, czy chcą otrzymywać pieniądze przez rok po 1000 zł miesięcznie, czy przez dwa lata – 500 zł miesięcznie. To pieniądze dodatkowe, oprócz przysługującego każdemu dziecku świadczenia 500 plus.

Nie do końca też jest jasne, na co te środki mogą być wykorzystane (wiadomo, ze na opiekę nad dzieckiem, ale nie wiadomo, czy ma to być żłobek lub niania, czy opieka mamy). 

W przypadku, gdy kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona

- czytamy na stronie PiS. 

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

12 tys. na dziecko - dla kogo? Co jeszcze szykuje rząd?

12 tys. na dziecko to tylko jedna z obietnic złożonych przez rząd. Nowy Ład (zwany także Polskim Ładem) zakłada jeszcze między innymi:

  • powstanie nowej jednostki systemu oświaty;
  • budowa domu bez pozwolenia i bez księgi;
  • dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich ciężarnych;
  • bezpłatne szczepionki na HPV;
  • łatwiejszy dostęp do kredytów dla młodych;
  • "spłata" kredytu przez państwo: w wysokości 20 tys. od drugiego dziecka, 60 tys. od trzeciego.
Więcej o: