Jak pobrać bon turystyczny na dziecko? To dodatkowe pieniądze na wakacje, z których każda rodzina można skorzystać

Do wakacji zostało już zaledwie 21 dni. To tylko trzy tygodnie nauki. Dzieci i rodzice już planują wakacje i wyjazdy bliższe lub dalsze. Dla wszystkich, którzy planują urlop z dziećmi spędzić w Polsce, mamy dobre wieści. Wciąż można skorzystać z dodatkowych pieniędzy na wakacje, czyli z bonu turystycznego na dziecko. Jak pobrać bon turystyczny? Podpowiadamy.

Jak pobrać bon turystyczny na dziecko?  Dla kogo 500 zł na wakacje?

Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. Każdemu dziecku przysługuje 500 zł. Rodzina z dwójką dzieci dostanie więc 1000 zł na wakacje.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- czytamy na stronie zus.pl

W tym roku bon turystyczny przeszedł znaczącą zmianę. I to bardzo korzystną dla rodzin z dziećmi. Bonem turystycznym zapłacimy już nie tylko za noclegi, lecz także za wszystkie jednodniowe atrakcje.

Jak pobrać bon turystyczny na dziecko? Jak aktywować bon?

Ale zanim wyjedziemy na wakacje, trzeba pobrać bon. Jak płacić bonem turystycznym? Jak pobrać bon turystyczny na dziecko?

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Na początek należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Dalej trzeba bon wygenerować. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

  1. Aby płacić bonem turystycznym, warto znać całą procedurę. Oto ona:
  2. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  3. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  5. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  6. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: