Szczepienie dzieci już wkrótce? Dr Grzesiowski: Znakomita skuteczność. To może przerwać łańcuch transmisji

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski przekonuje o skuteczności szczepionek dla dzieci. "To ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka" - twierdzi, powołując się na najnowsze badania.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała, że szczepionki Pfizer/BioNTech są bezpieczne dla grupy wiekowej 12-16 lat. Obecnie w Polsce za zgodą rodziców zaszczepić się mogą osoby w wieku 16-17 lat.

Szczepienie dzieci już wkrótce?

Do kwestii bezpieczeństwa i skuteczności szczepień wśród najmłodszych odniósł się ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski. Na swoim profilu na Twitterze opublikował post, w którym powołał się na najnowsze badania opublikowane przez "New England Journal of Medicine".

Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat potwierdzona badaniu klinicznym. To ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka

- zapewnił.

Zobacz wideo Klaudia Halejcio pojechała ze skurczami do szpitala. To był fałszywy alarm

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

W przytoczonych przez eksperta testach wzięło udział 2260 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Połowę szczepiono preparatem Pfizer/BioNTech, a u pozostałych placebo. Badania dowiodły, że tak samo jak wśród starszych osób, preparat ten wykazał wysoką skuteczność oraz korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych. Autorzy badania w artykule "Safety, Immunogenicity, and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents" stwierdzili, że odpowiedź immunologiczna w grupie wiekowej 12-15 lat jest nawet większa, niż u osób dorosłych.

Szczepienia przeciwko COVID-19 u dzieci rekomendują także Amerykańskie Towarzystwo Udarowe (ASA) i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA). Powołują się na badania klinicznie, które wykazały, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skutecznie prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z  powodu ciężkiego przebiegu choroby.

Uczniowie rezygnują z lekcji religii.Uczniowie masowo rezygnują z lekcji religii. Rodzice: Kto chce, niech chodzi do kościoła

Więcej o: