12 tys. na dziecko - zasady. Morawiecki: Posłać dziecko do żłobka? Chcemy pomóc we właściwy sposób odpowiedzieć

12 tys. na dziecko to jedna z obietnic Polskiego Ładu. Premier Mateusz Morawiecki odwołał się do niej podczas spotkania z okazji Dnia Matki, które odbyło się w Józefowie. Zachwalał też inne programy socjalne. - W ramach programu Rodzina 500 plus do polskich rodzin trafiło już ok. 150 mld zł. Z kolei program Dobry Start dotyczy blisko 4,5 mln dzieci i młodzieży - przekazał. Jakie zasady będą dotyczyły 12 tys. na dziecko?

12 tys. na dziecko – zasady. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Przypomnijmy, zgodnie z propozycjami Polskiego Ładu rodzice będą mogli liczyć na dodatkowe świadczenie na dziecko. Będzie to 12 tysięcy złotych, które rodzice dostaną między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Nie jest jeszcze jasne, na co będą mogli przeznaczyć te pieniądze. Mówi się o przeznaczeniu ich na żłobek czy nianię.

Chcemy ruszyć z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym

- oświadczył Morawiecki 26 maja.

Premier odwołał się do trudnej sytuacji kobiet, które po zakończonym urlopie macierzyńskim nie wiedzą, czy powinny wracać do pracy, czy zostać z dzieckiem w domu.

Wracać do tej pracy czy nie? Zatrudnić nianię? Posłać dziecko do żłobka? Chcemy pomóc na te pytania we właściwy sposób odpowiedzieć, w tym najtrudniejszym okresie pierwszych trzech lat

- powiedział.

Pierwsze 12 miesięcy urlop macierzyński - 80 procent płatny i kolejne dwa lata, czyli od 13 do 36 miesiąca życia dziecka. Stąd ten pomysł na Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który będzie też możliwy do wykorzystania w sposób jak najbardziej elastyczny

- tłumaczył szef rządu.

12 tys. na dziecko – zasady. Wciąż niewiele wiadomo

Chcemy, aby (rodzice – przyp. red.) mieli tę dodatkową pulę środków, dodatkowe wsparcie ze strony państwa, które ma pomóc w podejmowaniu tych najbardziej zasadniczych decyzji

- wyjaśniał premier.

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Wszyscy spodziewali się informacji, jakie zasady będą obowiązywały przy nowym świadczeniu, tu jednak Morawiecki nie rozwiał wątpliwości. Zasady 12 tys. na dziecko nie są wciąż znane.

Premier dodał jednak, że oprócz wdrożonych projektów, rząd chce opracowywać kolejne zmiany ustawowe, regulacyjne, które mają pomóc polskim rodzinom.

Więcej o: