Jak zrealizować bon turystyczny? Wakacje za 3 tygodnie, więc warto pośpieszyć się z aktywacją bonu

Już za trzy tygodnie, a dokładnie 27 dni rozpoczynają się wakacje. Pora urlopów i wypoczynku z dziećmi. W tym roku możemy jeszcze zrealizować bon turystyczny. A to oznacza oszczędność 500 zł w wakacyjnym budżecie. Tylko jak zrealizować bon turystyczny? Podpowiadamy.

Jak zrealizować bon turystyczny? Kto może skorzystać z bonu na wakacje dla dziecka?

Polski Bon Turystyczny zaczął obowiązywać od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. Jak zrealizować bon turystyczny? To proste. Musimy mieć specjalny kod, to właśnie nim płacimy za różne usługi. Ale za nim dojdziemy do szczegółów, sprawdźmy, kto może wykorzystać bon turystyczny.

Zgodnie z ustawą należy się on każdemu dziecku.  Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Musimy też wiedzieć, że od 2021 roku zmieniły się przepisy. Do stycznia można było zrealizować bon turystyczny tylko w miejscach, w których wykupiło się nocleg. Teraz bonem turystycznym możemy zapłacić także w punktach, w których korzystamy z jednodniowych atrakcji.

Jak zrealizować bon turystyczny? Jak aktywować bon?

Pozostaje więc odpowiedź na pytanie – jak zrealizować bon turystyczny?

To nic trudnego. Należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Następnie musimy tylko aktywować bon. Znajdziemy go na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak zrealizować bon turystyczny?  Jak płacić bonem turystycznym?

Najlepiej postępować według poniższych wskazówek:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: