500 plus do ZUS-u. Sporo zmian, które nie wszystkim się spodobają

500 plus do ZUS-u. W świadczeniu rodzinnym od 2022 roku pojawią się spore zmiany. Kwota pozostaje taka sama, ale rodzice będą musieli pamiętać o innych kwestiach. Tych związanych z formalnością.

500 plus do ZUS-u. Teraz można składać wnioski o 500 plus w formie papierowej, w urzędzie, a wypłata świadczenia może następować za pośrednictwem poczty, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego. Teraz to wszystko się zmieni.  Ważną kwestią jest też to, że od 2022 roku wypłatą świadczeń rodzinnych będzie się zajmował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

500 plus do ZUS-u to jedna ze zmian, która wejdzie w życie w 2022 roku

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce, aby obsługą tych świadczeń zajął się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2022 roku to ZUS będzie wypłacał świadczenia wychowawcze, a od 1 lutego 2022 roku będzie również odpowiedzialny za przyjmowanie od świadczeniobiorców wniosków na kolejny okres, który rozpoczyna się 1 czerwca 2022 roku. 

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Nie będzie też już gotówki do ręki... Wypłata 500 plus tylko bezgotówkowo

Wpłata świadczeń 500 plus będzie odbywać się jedynie w formie bezgotówkowej. To także kolejna ważna zmiana, która będzie obowiązywać od przyszłego roku. 

Co jeszcze w 500 plus planuje zmienić resort rodziny? Chce odejść od corocznego obowiązku składania wniosku i wprowadzić automatycznie odnawialne świadczenie. Ale na to musimy poczekać przynajmniej do 2023 roku.

Przypominamy, że tegoroczne wypłaty 500 plus już się rozpoczęły. Następują one w terminie przyporządkowanym do terminu złożenia przez rodziców stosownego wniosku. Obowiązuje zasada - im szybciej świadczeniobiorcy złożyli wniosek, tym szybciej otrzymają należne im środki. Terminy przedstawiamy poniżej. Zobacz: 500 plus - wypłaty już się rozpoczęły. Niektórzy muszą jednak poczekać.

Zobacz wideo 7 rzeczy, których dziadkowie nie powinni mówić ani wnukom, ani ich rodzicom
Więcej o: