Wakacje z dziećmi w Polsce. Jak je spędzić i nie zbankrutować

Wakacje z dziećmi w Polsce dają wiele możliwości. Letni wyjazd trzeba jednak dobrze zaplanować, żeby spełnił oczekiwania wszystkich członków rodziny. No i warto pamiętać o bonie turystycznym, który pozwoli sporo zaoszczędzić.

Wakacje z dziećmi w Polsce to wielkie pole do popisu dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci jak najciekawiej spędziły letnią przerwę od nauki. Najważniejsze są oczywiście wyjazdy, jednak trudno sobie wyobrazić, żeby wypełnić nimi całe, trwające dwa miesiące wakacje. Pozostaje czas, który nasze pociechy spędzą w domu. Nie oznacza to, że muszą się wtedy nudzić. Można a atrakcyjny i aktywny sposób zaplanować tę część wakacji. Podpowiadamy jak. 

Wakacje z dziećmi w Polsce - wyjazd nad morze

Rodzinny wyjazd nad morze to coroczna tradycja wielu rodzin. Niektórzy mają swoją ulubioną nadmorską miejscowość, którą odwiedzają co roku, inni lubią wciąż odkrywać nowe miejsca. Polskie wybrzeże jest pod tym względem bardzo atrakcyjne. Ci, którzy wolą miejskie klimaty, mogą pojechać do Sopotu, Kołobrzegu, czy Międzyzdrojów.

Jeśli zależy nam na względnym spokoju i wolimy bardziej osamotnione miejsca, można postawić na takie miejscowości, jak: Rowy, Czołpino, Sasino, Białogóra. Pozostają oczywiście miejscowości średniej wielkości, takie jak: Ustka i Łeba. Na amatorów sportów wodnych czeka z kolei Półwysep Helski z Zatoką Pucką. Rodzice, którzy lubią w czasie urlopu wylegiwać się nad basenem, mogą się rozejrzeć za ośrodkami wypoczynkowymi z formułą all inclusive, coraz więcej mamy takich w Polsce. Dzięki temu nie będą musieli się martwić o organizację posiłków, a ich dzieci będą mogły uczestniczyć w ciekawych animacjach.  

Wakacje z dziećmi w Polsce - wyprawa w góry

To propozycja dla tych, którzy lubią górskie wycieczki i dobrze czują się na łonie natury. Jeśli nie przeszkadza nam obecność sporej liczby innych turystów, warto zabrać dzieci do Zakopanego, pokazać Morskie Oko, wybrać się na Gubałówkę, zobaczyć na własne oczy skocznie narciarskie etc. Zakopane oferuje także sporo szlaków turystycznych, zarówno tych łatwiejszych, jak i tych bardziej zaawansowanych piechurów. Jeżeli wolimy spędzać czas w ciszy i spokoju, lepiej wybrać się np. w Bieszczady, gdzie łatwiej obcować z dziką przyrodą.

Wakacje z dziećmi w Polsce - Mazury

Mazury to miejsce dla rodzin, które z jednej strony lubią spędzać czas nad wodą, jednak wylegiwanie się całymi dniami na plaży nie jest tym, o czym marzą w czasie rodzinnego wypoczynku. Planując wakacje nad jeziorem należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jeśli zamierzamy żeglować i przekazać miłość do tego sportu dzieciom, trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu, warto zawczasu wyposażyć maluchy w kapoki i niezbędną odzież do żeglowania. Można rozważyć zapisanie pociech do szkółki żeglarskiej, gdzie w towarzystwie rówieśników będą poznawać tajniki węzłów, bezpieczeństwa na wodzie etc. Jeżeli nie żaglujemy, a raczej zależy nam na komfortowym hotelu, warto rozważyć oferty w takich miastach jak Mikołajki, czy Giżycko.  

Wakacje z dziećmi w Polsce - kolonie i półkolonie

Z racji panującej epidemii koronawirusa, warto wziąć poprawkę na to, że część wyjazdowych atrakcji dla dzieci może się nie odbyć. Jeśli w tym roku nie wyślemy pociech na obóz lub kolonię, a chcemy, żeby spędziły czas w ciekawy i aktywny sposób, można pomyśleć o półkoloniach. Wybór tego typu imprez jest naprawdę spory: półkolonie konne, żeglarskie, karate, językowe, taneczne, artystyczne etc. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Wakacje z dziećmi w Polsce - atrakcje w mieście

Wakacje trwają dwa miesiące. Większość rodziców nie jest oczywiście w stanie zapewnić dzieciom wyjazdów przez cały ten czas. Część letniej przerwy od odpoczynku nasze pociechy spędzą zapewne w domach. Nie oznacza to, że musi być wtedy nudno. Warto zaplanować ten czas w aktywny sposób i pomyśleć o atrakcjach dla dzieci, na które w ciągu roku szkolnego zwykle brakuje czasu. Oto kilka propozycji:

  • wizyta w ZOO
  • wizyta w planetarium
  • wizyta w interaktywnym muzeum
  • wizyta w ogrodzie botanicznym
  • spacer w parku edukacyjnym
  • piknik w parku
  • park dinozaurów

Warto także sprawdzić ofertę miejskich, dzielnicowych domów kultury. Zwykle w wakacje organizują sporo atrakcji dla pociech, a część z nich jest zupełnie bezpłatna.

Wakacje z dziećmi w Polsce - bon turystyczny

Wakacje z dziećmi w Polsce wiążą się z nie mniejszymi wydatkami, niż te za granicą. Planując wakacyjne wyjazdy, warto więc pamiętać o możliwości skorzystania z bonu turystycznego. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić. Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku, to forma rządowego wsparcia dla rodzin, które posiadają przynajmniej jedno dziecko. Bon turystyczny ma formę kodu o wartości 500 zł (na niepełnosprawne dziecko - 1000 zł). W zeszłym roku bon turystyczny można było wykorzystać tylko przy rezerwacji noclegu. Można było nim zapłacić za nocleg lub atrakcje dla dzieci, ale tylko w przypadku wykupienia choć jednego noclegu w danym miejscu. Od 2021 roku z bonów turystycznych można korzystać także podczas płacenia za jednodniowe wycieczki wraz z atrakcjami przewidzianymi w ramach danej oferty. To, czy dane miejsce dopuszcza możliwość płacenia bonem, możemy sprawdzić TU

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.