Jak wygenerować bon turystyczny? 5 prostych kroków i oszczędność 500 zł

Zaczynają się niebawem wakacje, więc pojawia się coraz więcej pytań o bon turystyczny. Do kiedy obowiązuje? Ile pieniędzy można oszczędzić? Komu przysługuje? I przede wszystkim - jak wygenerować bon turystyczny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jak wygenerować bon turystyczny? Dla kogo 500 zł na wakacje?

Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. Przypomnijmy też, że zgodnie z ustawą bon turystyczny należy się on każdemu dziecku, które jest uprawnione do świadczenia Rodzina 500 plus.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

- czytamy na stronie zus.pl

W 2021 roku nastąpiła ważna zmiana w przepisach. Bonem turystycznym zapłacimy nawet za jednodniowe atrakcje. A jeszcze w zeszłym roku konieczna była rezerwacja noclegu, aby wykorzystać bon. Można nim płacić nawet za pobyt rodzinny na basenie czy w parku rozrywki.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak wygenerować bon turystyczny? Jak aktywować bon?

Pojawia się jednak jeszcze kilka pytań. Jak płacić bonem turystycznym? Jak wygenerować bon turystyczny?

Po pierwsze należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Dalej trzeba bon wygenerować. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Aby wykorzystać bon turystyczny, należy postępować zgodnie ze wskazówkami. To pięć prostych kroków:

Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel

Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]

Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]

Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.

Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.

Więcej o: