Bezwarunkowy dochód podstawowy a 1000 plus. Które świadczenie korzystniejsze?

Bezwarunkowy dochód podstawowy, czy 1000 plus, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? Które świadczenie będzie korzystniejsze dla rodziców? Jedno dla wszystkich, drugie tylko dla niektórych.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy jest pomysłem Państwowego Instytutu Ekonomicznego. To świadczenie, które mogłoby być wypłacane przez państwo każdemu obywatelowi. Osoba dorosła otrzymywałby 1200 złotych, a dodatkowo rodzic na każde dziecko otrzymywałby 600 złotych.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy miałby być wypłacany każdemu, niezależnie od tego, czy pracuje, czy nie i ile zarabia. Polski Instytut Ekonomicznego wyjaśnia swój pomysł:

Koncepcja dochodu podstawowego przewiduje wypłacanie przez państwo każdemu obywatelowi stałego comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Przyznanie go nie wymagałoby podjęcia pracy zarobkowej i nie zależałoby od wysokości dochodów uzyskiwanych z innych źródeł. Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb.

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. 1200 zł dla dorosłych i 600 zł dla dzieci. Jest jednak kilka haczykówBezwarunkowy Dochód Podstawowy. 1200 zł dla dorosłych i 600 zł dla dzieci. Jest jednak kilka haczyków

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy a 1000 plus

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, potocznie zwany 1000 plus to jedno z założeń Polskiego Ładu. Ma być świadczeniem na drugie i każde kolejne dziecko. Środki te będą możliwe do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia pociechy. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany przez rok po 1000 zł lub przez dwa lata po 500 złotych miesięcznie - rodzice sami mają zdecydować.

12 tysięcy na dziecko, w przeciwieństwie do świadczenia 500 plus, nie będzie przeznaczone dla wszystkich rodziców. Mimo że środki mają przysługiwać na dzieci w wieku 12-36 miesięcy, pieniądze w rzeczywistości będą przyznane tylko na te urodzone już po wdrożeniu programu Polski Ład. Oznacza to, że świadczenie nie dostaną rodzice, których dzieci urodziły się w 2020 roku lub później, mimo że ich pociechy będą miały mniej niż 36 miesięcy.

 Bezwarunkowy Dochód Podstawowy z punktu widzenia domowego budżetu jest więc dla rodziców świadczeniem korzystniejszym niż 1000 plus.

Więcej o: