Jedynie 18 proc. Polaków zamierza szczepić dzieci przeciwko COVID-19. Najbardziej boją się dwóch kwestii

Polscy rodzice boją się zaszczepić dzieci przeciwko COVID-19. "Głównie ze względu na brak bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, a także możliwe wystąpienie skutków ubocznych" - tłumaczy psycholog dr Marta Malesza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Zdaniem psycholog dr Marty Maleszy, wśród przeciwników szczepień dominują głównie osoby, które nie mają pewności, czy dany preparat nie wywoła niepożądanych działań. Badania pokazały również, że jedynie 18 proc. rodziców jest zdecydowanych, aby zaszczepić dzieci przeciwko COVID-19.

Jedynie 18 proc. Polaków zamierza szczepić dzieci przeciwko COVID-19

Przypominamy, że w Polsce od poniedziałku 17 maja na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą rejestrować się osoby w wieku 16 i 17 lat. Warunkiem do zaszczepienia jest jednak okazanie pisemnej zgody rodziców lub prawnych opiekunów. Psycholog dr Marta Malesza w swoich badaniach zajęła się między innymi ich podejściem do tej kwestii. 55 proc. respondentów zadeklarowało niechęć do szczepienia swoich dzieci, głównie ze względu na brak bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek oraz możliwe wystąpienie skutków ubocznych szczepionki. Jedynie 18 proc. osób stwierdziło, że jest zdecydowane na zaszczepienie dzieci, a  27 proc. ankietowanych wciąż się waha, ponieważ zadeklarowało, że "być może zaszczepi dzieci".

ZUS planuje rewolucję w zasiłkach. Zmiany w macierzyńskim i nie tylko (zdjęcie ilustracyjne)12 tys. na dziecko może zostać podwojone. Jest jeden warunek

Zobacz wideo Polski Ład budzi skrajne emocje. Czy propozycje PiS-u zapewnią „dekadę rozwoju”?

Badanie pokazało, że na chęć zaszczepienia dzieci najbardziej wpływają postrzeganie korzyści odnoszące się do skuteczności szczepionki oraz jej niepożądanych działań i przekonanie, że akcja szczepień zakończy pandemię koronawirusa. Istotną informacją jest również fakt, że niewiele ponad 30 proc. ankietowanych deklarowało, że w czasie pandemii miało łatwy dostęp do opieki zdrowotnej i nie natrafiło w tej kwestii na żadne trudności.

Pamiętajmy też, że usługi medyczne przestawiły się na wizyty wyłącznie online, które mogą być mniej skuteczne w przekonywaniu do szczepień. Dlatego tak ważne jest, aby osoby zajmujące się zdrowiem czy polityką zdrowotną zapewniały równy dostęp do osobistych wizyt lekarskich, niezależnie od statusu społecznego i ekonomicznego.

- stwierdziła psycholog.

Dr Marta Malesza wyjaśniła, że wśród niezdecydowanych rodziców jest także grupa otwarta na argumenty i skłonna do zmiany zdania. Stanowi ona jedną trzecią respondentów.

Wahają się, czy powinni zaszczepić swoje dziecko, i starają się dowiedzieć możliwie jak najwięcej na temat ewentualnych działań niepożądanych. Pozostają niepewni, jaką decyzję w sprawie szczepień powinni podjąć, ale są skłonni zadawać pytania i prowadzić dyskusję na ten temat. Nie powinno nas to zniechęcać do edukowania na temat korzyści płynących ze szczepień

- podsumowała ekspertka.

Listy z wynikami rekrutacji do liceumSkandal w liceum. "Listę lektur na rekrutację ustalał zboczeniec"

Więcej o: