Jak odebrać bon turystyczny? Można planować wakacje. Pieniądze czekają na rodziców

Planujesz wakacje? Brakuje ci budżetu? Pamiętaj o rządowym wsparciu dla rodzin - Polskim Bonie Turystycznym. To 500 złotych dla każdego dziecka, wystarczy zalogować się na platformie i pobrać bon turystyczny. Podpowiadamy, jak odebrać bon turystyczny. To pięć prostych kroków.

Jak odebrać bon turystyczny? Informacje podstawowe

Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność upływa z końcem marca 2022 roku. Pytanie, jak odebrać bon turystyczny krąży wśród rodziców. Wyjaśniamy – to banalnie proste, potrzebujemy jedynie specjalnego kodu, którym zapłacimy za usługi, na przykład za nocleg. Co ważne, od 2021 roku bonem turystycznym zapłacimy już nie tylko za hotel, lecz także za jednodniowe atrakcje turystyczne, może to być park rozrywki czy wypożyczalnia kajaków.

Przypomnijmy, zgodnie z ustawą należy się on każdemu dziecku.  Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Jak odebrać bon turystyczny? Aktywacja banalnie prosta

Aby odebrać bon turystyczny, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Następnie pozostaje aktywacja bonu. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak odebrać bon turystyczny? 5 prostych kroków

Oto pięć kroków, jak odebrać bon turystyczny:

  1. Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  2. Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  3. Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  4. Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  5. Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: