Syrop z babki lancetowatej. Przepis na lekarstwo domowej roboty, które pomoże dziecku zwalczyć przeziębienie

Syrop z babki lancetowatej jest naturalnym lek na wiele schorzeń. Popularnie stosuje się go, aby wspomóc dzieci w walce z przeziębieniami. W pełni naturalny syrop można z łatwością wykonać samodzielnie. Wystarczą zaledwie trzy składniki.

Często zapominamy, że zioła, które wiosną i latem możemy znaleźć na łące i polnych ścieżkach zawierają cenne składniki wzmacniające nasz organizm. Pamiętały o tym nasze babcie, które samodzielnie przygotowywały lecznice syropy, w tym ten z babki lancetowatej. Ta roślina ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Choć obecnie wiele osób najczęściej kupuje syropy w aptekach, okazuje się, że ich przygotowanie jest naprawdę łatwe i czasem warto przyrządzić w pełni naturalną mieszankę w domu.

Syrop z babki lancetowatej

Babka lancetowata zawiera wiele składników, których działanie jest dobroczynne dla naszego zdrowia. Należą do nich m.in. fenole (o działaniu bakteriobójczym), flawnoidy (dezynfekują drogi moczowe i ułatwiają trawienie) oraz kumaryny (działają przeciwzakrzepowo, przeciwgorączkowo i przeciwgrzybicznie). Babka jest także źródłem witaminy C, karotenu oraz minerałów takich jak wapń, sód, krzem, fosfor, magnez, czy potas. Okłady z jej liści nakłada się na obrzęki, stłuczenia oraz rany, gdyż skutecznie przyspiesza ich gojenie. Strop przyrządzony z babki lancetowatej, nie tylko zachowuje jej wszystkie właściwości, ale również intensyfikuje ich działanie, ponieważ płyn jest lepiej przyswajany przez nasz organizm.

Dziewczynka bawiąca się z lampartemMałe dziecko bawi się w ZOO z młodym lampartem

Zobacz wideo Agnieszka Włodarczyk mówi o swoich dolegliwościach w ciąży

Syrop z tej roślin często stosuje się w zwalczeniu przeziębień i infekcji oddechowych u dzieci i nie tylko. Trzeba jednak zaznaczyć, że kobiety w ciąży oraz matki karmiące nie powinny spożywać go bez konsultacji z lekarzem. W przypadku występowania grypy, kaszlu lub infekcji drug oddechowych zaleca się zażywać trzy razy dziennie po jednej łyżeczce. Poniżej zamieściliśmy przepis na syrop domowej roboty, do którego wykonania wystarczą zaledwie trzy składniki.

Przepis na syrop z babki lancetowatej

Składniki:

  • 100 g świeżych liści babki lancetowatej
  • 100 g cukru
  • 100 ml wody

Sposób przygotowania:

  • Dokładnie umyj liście, a następnie zmiel je w blenderze;
  • Umieścić liście w garnku i zalać 100 ml wody;
  • Gotuj liście na małym ogniu, dodając 100 g cukru (opcjonalnie można dodać trochę miodu);
  • Co pewien czasu mieszaj syrop do momentu, aż zgęstnieje;
  • Przelej syrop do słoików, zakręć i ustaw wieczkami do dołu;
  • Przechowuj w chłodnym miejscu.

syrop z pędów sosnyJak zrobić syrop z pędów sosny? Prosty przepis na syrop domowej roboty, który wzmocni odporność dziecka

Więcej o: