Włosy w ciąży zaskakująco zmieniają wygląd. Wiele kobiet zaczyna mieć problemy, jak przetłuszczające się pasma

Nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że w ciąży kondycja, struktura i ogólny wygląd ich włosów może znacząco ulec zmianie. Wszystko za sprawą nadmiaru estrogenów. Konieczne do prawidłowego rozwoju płodu hormony, nie zawsze są korzystne dla naszej fryzury,

Liczne zmiany hormonalne, z którymi mamy do czynienia w ciąży, w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Bywa również, że skutki ich działalności widzimy również w wyglądzie naszych włosów, skóry oraz paznokci. Jeżeli zwykle byłeś posiadaczką suchych pasm, którym wystarczało mycie dwa razy w tygodniu, niewykluczone, że teraz twoje ciało pod wpływem hormonów zacznie produkować dużo sebum. W okresie ciąży wiele kobiet narzeka na tłustą cerę oraz trądzik i włosy, które nagle zaczęły wymagać codziennego mycia. Trzeba mieć jednak na względzie, że te zmiany nie są stałe. Są za to całkowicie normalne i nie powinny być powodem do obaw. Pomocna może okazać się jednak odpowiednia pielęgnacja. W artykule radzimy, jak należy zadbać o przetłuszczone włosy w ciąży, aby poprawić ich wygląd oraz kondycję.

Przetłuszczające się włosy w ciąży

O ile w przypadku mam, które przed ciążą zmagały się z suchymi włosami, pomocna będzie po prostu delikatna zmiana nawyków. O tyle, kobiety, które zawsze miały tendencję do przetłuszczających się włosów, mogą mieć większy problem. Bywa, że w pierwszym trymestrze włosy zaczynają wyglądać nieestetycznie zaledwie kilka godzin po umyciu. Niestety, nie ma na to innego bardziej sprawdzonego sposobu niż częstsze mycie i zmiana kosmetyków. Podczas zakupów należy dokładnie zwracać uwagę na etykiety szamponów i omijać produkty nawilżające, czy przeznaczone do włosów suchych. 

Obecnie w każdym dużym markecie lub drogerii znajdziesz sporą gamę masek, odżywek i szamponów przeznaczonych konkretnie do przetłuszczających się włosów. Warto w nie zainwestować, jednocześnie mając na uwadze, aby wybierać raczej łagodne produkty. W okresie ciąży skora, również ta na głowie, jest wyjątkowo podatna na różnego rodzaju podrażnienia oraz alergie.

Zdarza się, że wraz z przetłuszczaniem włosów dochodzi problem łupieżu. Kobiety w ciąży powinny jednak powstrzymać się od stosowania wszelkiego rodzaju preparatów oraz szamponów przeciwłupieżowych. W swoim składzie zawierają one środki przeciwgrzybiczne, które mogą byś szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Dobrym pomysłem będzie natomiast pozbycie się łupieżu domowymi sposobami, które mogą okazać się niemniej skuteczne od drogich kosmetyków. Przykładem może być płukanka z pokrzywy. Wystarczy kupić w sklepie zielarskim lub aptece susz z pokrzywy, a następnie zaparzyć go według instrukcji umieszczone na opakowaniu. Po ostudzeniu należy opłukać płynem włosy, po uprzednim umyciu ich szamponem. W walce z przetłuszczonymi pasmami pomoże także aloes, słynący ze swoich odświeżających właściwości. Wystarczy wymieszać ze sobą łyżkę stołową soku z cytryny z łyżką stołową aloesu i dodać taką porcję do ilości szamponu, którą zamierzamy umyć włosy.

Czynnikiem, który potęguje problem przetłuszczania się włosów, jest ich kontakt  z ciepłym powietrzem. Dlatego warto uniknąć suszenia ich suszarką, prostowania prostownicą albo kręcenia lokówką. Cieple powietrze wzmaga aktywności gruczołów łojowych zlokalizowanych w obrębie skóry głowy, które mogą produkować większą ilość łoju skórnego.  Zamiast tego najlepiej pozostawić je do samoistnego wyschnięcia. Oczywiście, mając na uwadze, by nie przesiadywać wówczas przy otwartym oknie, aby się nie przeziębić. Przetłuszczanie wzmaga również częste i energiczne szczotkowanie, dlatego warto wyczesać dokładnie włosy po umyciu, ale nie powtarzać tej czynności kilka razy dziennie.

Więcej o: