Jak wykorzystać bon turystyczny? Zastrzyk gotówki dla rodzin przed wakacjami

Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Jego ważność wygasa z końcem marca 2022 roku. To dobra wiadomość dla wszystkich rodziców - bon turystyczny nie wygasł w zeszłym sezonie wakacyjnym. Tylko jak go pobrać? Sprawdzamy, jak wykorzystać bon turystyczny.

Jak wykorzystać bon turystyczny? Dla kogo 500 zł na wakacje?

Zgodnie z ustawą bon turystyczny należy się on każdemu dziecku, które jest uprawnione do świadczenia Rodzina 500 plus. Jak podaje zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Bon turystyczny obowiązuje od 2020 roku, ale już w 2021 nastąpiła ważna zmiana w przepisach. Od tego roku bowiem bonem turystycznym zapłacimy nawet za jednodniowe atrakcje. Nie musimy już koniecznie rezerwować noclegu, aby wykorzystać bon. Można nim płacić nawet za pobyt rodzinny na basenie czy w parku rozrywki.

Jak wykorzystać bon turystyczny? Jak aktywować bon?

Wielu rodziców nie wie jeszcze, jak wykorzystać bon turystyczny? A procedura jest naprawdę prosta.

Wystarczy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). A potem pozostaje już tylko aktywacja bonu. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Aby wykorzystać bon turystyczny, trzeba wykonać kolejne kroki:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: