Jak pobrać bon turystyczny? Zastrzyk gotówki na wakacje na wyciągnięcie ręki

Polski Bon Turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Nie przepadł wraz z końcem ubiegłorocznych wakacji, wciąż można go wykorzystać. Jest aktywny do końca marca 2022 roku. Tylko jak pobrać bon turystyczny? Przedstawiamy prostą instrukcję krok po kroku.

Jak pobrać bon turystyczny? Dla kogo bon na wakacje dla dziecka?

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin, a także branży turystycznej, która została najbardziej poszkodowana w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią COVID-19. Za co można zapłacić bonem turystycznym? Bonem turystycznym możemy zapłacić za noclegi, a także za usługi związane z branżą turystyczną. Należy pamiętać, że możemy nimi płacić tylko w punktach, które przystąpiły do programu.

Zgodnie z ustawą należy się on każdemu dziecku.  Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Od 2021 bon turystyczny przeszedł zmiany. I to korzystne. Zapłacimy nim już nie tylko za nocleg, lecz także za jednodniowe atrakcje. To znaczne ułatwienie dla rodziców. Pozostaje tylko wiedzieć, jak pobrać bon turystyczny.

Jak pobrać bon turystyczny? Jak aktywować bon?

Też nie wiecie, jak pobrać bon turystyczny? Służymy pomocą. Jest to naprawdę bardzo proste.

Należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). A potem pozostaje już tylko aktywacja bonu. Jest on dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej.

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Jak pobrać bon turystyczny? 5 prostych kroków

Oto pięć kroków, jak wykorzystać bon turystyczny:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: