Książki dla 6-latków. Co ciekawego znajdziemy wśród nowości?

Książki dla 6-latków powinny rozwijać wyobraźnię dzieci. Dlatego tak często polecane są baśnie i bajki, które przedstawiają fantastycznych bohaterów. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji takich książek.

Książki dla sześciolatków to cała gama pozycji literackich, wśród których znajdziemy opowiadania, wiersze, teksty piosenek i wiele wiele innych tekstów, które mają na celu przede wszystkim zachęcić dziecko do rozpoczęcia przygody z czytelnictwem. Jakie książki warto zakupić dziecku?

Zobacz wideo Czy wiecie, że alpakom rosną zęby przez całe życie? [PRACOWNIA BRONKA]

Książki dla 6-latki: ciekawe propozycje dla dziewczynek

Wśród interesujących pozycji książkowych, przeznaczonych dla dzieci w wieku 6-8 lat, znajdziemy wiele książek, które sami znamy z własnego dzieciństwa, ale także wiele nowości autorstwa literatów młodego pokolenia. Książki te w zdecydowanej większości niosą za sobą ukryte przesłanie, które ma za zadanie uczyć dzieci tego, jak powinny postępować w różnych sytuacjach.

A oto kilka interesujących propozycji książki dla sześciolatki, które warto mieć w swojej biblioteczce:

 • "Była sobie dziewczynka" - P. Dobry

To inspirująca historia o tym, jak żyły dziewczynki w różnych epokach historycznych. Pouczająca opowieść, która pomaga zrozumieć przeszłość, ale także to, jak radzić sobie we współczesnym świecie.

 • "Wszyscy jesteśmy wyjątkowi" - K. Baniewicz-Kowalczyk

Opis wydawcy: "Dziewięć opowiadań o dziewięciu zwierzętach obdarzonych ludzkimi cechami. Wyobraź sobie mrówkę tańczącą z nosorożcem, który na dodatek nieco się obawia, by nie nadepnęła mu na odcisk. Lub owcę w mini i na platformach. Czy takie sytuacje są możliwe? Jak te duże i małe zwierzęta się porozumiewają? Celem opowiadań jest pokazanie, że często ci, którzy w siebie nie wierzą, są postrzegani przez innych jako osoby bardzo interesujące i wartościowe. Że nieraz mamy kompleksy, które przeszkadzają nam czerpać radość z życia, a tak naprawdę są to bariery stworzone przez nas samych. I że każdy jest potrzebny taki, jaki jest - bo z tym, co otrzymaliśmy w życiu, możemy zrobić wiele wartościowych rzeczy. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi."

Nie sposób pominąć także:

 • "Emi i Tajny Klub Superdziewczyn" - A. Mielech,
 • "Strażniczka Słońca" - M. Lunde,
 • "Pippi Pończoszanka" - A. Linde,
 • "Lotta z ulicy Awanturników" - A. Linde.

Książka kucharska dla dzieci. Zdjęcie ilustracyjneKsiążka kucharska dla dzieci- co kupić w prezencie dla młodego kucharza?

Książki dla 6-latka: trochę klasyki i sporo nowości

Wśród książek dla sześciolatka nie może zabraknąć klasycznych, dobrze znanych utworów, jak i nowości wydawniczych, które już zdążyły podbić serca najmłodszych czytelników. 

 • "Mikołajek" - R. Goscinny

Seria książek o Mikołajku i jego kolegach od lat jest bestsellerem wśród literatury dziecięcej. Wesołe przygody chłopca i jego rówieśników bawią i uczą kolejne pokolenie dzieci.

 • "Afryka Kazika" - Ł. Wierzbicki

Opis wydawcy: "Opowiadania zostały napisane na podstawie reportaży Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody, które zdarzyły się naprawdę, pozwolą poznać młodemu czytelnikowi tego niezwykłego podróżnika. Nowe poprawione wydanie zostało uzupełnione o dwa dodatkowe opowiadania i kilka nowych ilustracji. Do książki dołączona jest mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży Nowaka."

 • "Tajemnica wyścigu. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" - M. Widmark, H. Willis

Kolejna z cyklu opowieści o Lasse i Mai, którzy chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Książki edukacyjne dla 6-latka

Wśród propozycji dla dzieci znajdziemy także wiele ciekawych książek edukacyjnych dla sześciolatków. Zazwyczaj łączą one w sobie treść i różnego typu zadania do wykonania, które dostosowane są poziomem trudności do możliwości dzieci 6-letnich. Takie książki zazwyczaj posiadają oznaczenie wiekowe na okładce co ułatwia ich dobór do wieku dziecka. Najczęściej tematyka poruszana przez tego rodzaju literaturę dotyczy znajomości świata fauny i flory, bohaterów bajek i wielu wielu innych. Przykładami serii książek edukacyjnych dla sześciolatka są m.in.:

 • "Jak to działa?",
 • "Elementarz 6-latka",
 • "Akademia przedszkolaka".

Książki edukacyjne dla dzieci (zdjęcie ilustracyjne).Książki edukacyjne dla dzieci - czym się kierować przy wyborze?

Książeczki dla dzieci w wieku 6 lat: malowanki i kolorowanki

Książeczki dla dzieci sześcioletnich to także cała masa kolorowanek i książeczek do rysowania i wykonywania wyklejanek. Dzięki nim dziecko rozwija umiejętności manualne, a także może odkryć w sobie talent do zajęć artystycznych. Kolorowanki są także dobrym ćwiczeniem na koncentrację, umiejętność doboru odpowiednich kolorów, a także precyzję wykonywanych ruchów. 

Książki dla 6-latka: bestsellery

W księgarniach można znaleźć wiele książek odpowiednich dla sześciolatków. Nie oznacza to jednak, że wszystkie cieszą się równie dużym zainteresowaniem wśród odbiorców. Na liście bestsellerów wśród książek dla sześciolatków z całą pewnością można umieścić za to tytuły, które wymieniono powyżej, a także :

 • "Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też" - U. Młodnicka-Kornaś, A. Waligóra;
 • "Mopsik, który chciał zostać syrenką" - B. Swift;
 • "Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami" - K. Smith;
 • "Jak to działa? Książki" - N. Kucharska.
Więcej o: