Z art. 89 kodeksu wykroczeń wynika, że dopuszczenie małoletniego do przebywania na drodze publicznej grozi karą pięciu tysięcy złotych grzywny.
Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany
- tak brzmi przepis, o którym mowa. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że mało osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego przepisu, a przypomniał o nim m.in. w 2019 roku Sąd Rejonowy w Sokółce. To w to miejsce trafił wniosek o ukaranie dwóch kobiet obwinionych o zezwolenie dzieciom poniżej 7. roku życia na poruszanie się wiejską drogą. Przy okazji sprawy, sąd wyciągnął ciekawe wnioski.
Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego do drogi zaliczają się również takie elementy jak pobocze, chodnik, droga dla pieszych, droga dla rowerów i torowisko pojazdów szynowych. Według przepisu z art. 89 kodeksu wykroczeń, dziecka do lat 7 nie powinno dopuszczać się do przebywania na drodze, czyli także na chodniku. Należałoby zatem ukarać mandatem wszystkich, którzy poruszają się po drogach publicznych z dziećmi.
Według Trybunału Konstytucyjnego przepis, o którym mowa "jest zgodny z zasadą poprawnej legislacji, wynikającą z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.". Wydał w tej sprawie wyrok, którego treść jest w całości dostępna na stronie: trybunal.gov.pl.
Czy faktycznie rodzic lub opiekun spacerujący z dzieckiem po chodniku może otrzymać mandat? Zapytaliśmy o to prawnika.
Chociaż literalne brzmienie art. 89 ustawy Kodeksu Wykroczeń sugeruje, że za spacer z dzieckiem można zostać ukaranym grzywną, to taka wykładnia byłaby błędna. Treści tego przepisu nie można interpretować w oderwaniu od innych, zwłaszcza z ustawy prawo o ruchu drogowym
- tłumaczy w rozmowie z edziecko.pl adwokat Łukasz Skiba z Kancelarii Adwokackiej Łukasz Skiba i podkreśla:
Mandat można otrzymać tylko wtedy, jeżeli rodzic lub inny opiekun pozostawi na drodze dziecko poniżej 7 roku życia bez opieki.