Bon turystyczny - jak aktywować? Można zaoszczędzić na wakacjach, ale trzeba pamiętać o kilku szczegółach

Polski Bon Turystyczny został wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku. Mimo obaw rodziców, jego ważność nie przepadła wraz z końcem wakacji 2020. Bon turystyczny można wykorzystać do marca 2022 roku, ale trzeba go aktywować. Jak aktywować bon turystyczny?

Bon turystyczny - jak aktywować? Kto i za co może nim zapłacić?

Polski Bon Turystyczny jest swego rodzaju wsparciem dla rodzin oraz dla branży turystycznej, która szczególnie została dotknięta skutkami pandemii COVID-19.

Komu należy się bon turystyczny? Bon turystyczny przysługuje każdemu dziecku, które już pobiera świadczenie wychowawcze lub 500 plus. Jak czytamy na stronie zus.pl:

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Od 2021 roku została też wdrożona ważna zmiana. Bonem turystycznym zapłacimy nawet za jednodniowe atrakcje. Przypomnijmy, że do końca 2020 roku koniecznym warunkiem było zarezerwowanie noclegu w miejscu, gdzie chcieliśmy wykorzystać bon.

Bon turystyczny - jak aktywować? Jak to zrobić?

Pozostaje już tylko jechać na wakacje i… aktywować bon turystyczny. Jak aktywować bon turystyczny?

Koniecznie należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS  (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS). Bon będzie dostępny na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej. I gotowe!

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Kiedy aktywujemy bon turystyczny, zostaje pięć prostych kroków:

  • Sprawdź na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które podmioty turystyczne przyjmują płatność bonem. Lista jest dostępna na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel
  • Sprawdź w e-mailu lub na PUE ZUS kod obsługi płatności E-mail z tym kodem otrzymałeś w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności masz też na PUE ZUS w zakładce[Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Sprawdź saldo bonu na PUE ZUS. Saldo bonu masz na PUE ZUS w zakładce [Polski Bon Turystyczny] > [Mój bon]
  • Podaj kod obsługi płatności, gdy będziesz płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Kod obsługi płatności podajesz osobie przyjmującej płatność. Ustal z osobą przyjmującą płatność, jaką kwotę chcesz zapłacić za pomocą bonu.
  • Podaj kod potwierdzający płatność. Kod ten otrzymasz esemesem na numer telefonu, który podałeś podczas aktywacji bonu na PUE ZUS. Jeśli kwota dostępna w ramach bonu jest niższa niż wartość usługi, dopłać w inny sposób. Brakującą część płatności możesz zapłacić np. gotówką, kartą lub przelewem.
Więcej o: